Fethiye Körfezi'ni besleyen su kaynaklarının su kalitesi yönünden incelenmesi
An investigation of water resources of Fethiye Bay with special reference to water quality
  1. Tez No: 405106
  2. Yazar: FATMA GÜL ÖZBAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ege ve Akdeniz Bölgelerinin buluşma noktasında olan Fethiye Körfezi, sahip olduğu zengin doğası, alternatif turizm faaliyetleri ve bu turizm sektörüne hizmet eden tarımsal yapısıyla Türkiye'de önemli bir konumdadır. Bu çalışmada Eylül 2013- Ağustos 2014 tarihleri arasında, hem körfezde hem de körfezi besleyen su kaynaklarında stratejik noktalardan seçilmiş 8 istasyondan alınan su numunelerinde bazı fiziko-kimyasal parametreler aylık olarak incelenmiştir. Seçilmiş istasyonlardan alınan su numunelerinin analizleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde akredite olmuş Araştırma Laboratuarları Merkezi Su Analiz Laboratuarında yapılmıştır. Buna göre alınan su numunelerinde, pH 7,45-9,02; su sıcaklığı 11,40-33,25 oC; elektriksel iletkenlik 188,30-48192 µScm-1; tuzluluk ‰ 0,12-34,19; çözünmüş oksijen 3,00-9,96 mgL-1; doymuş oksijen % 24,30-119,50; amonyum azotu (NH4+-N) 1,33-12,21 mgL-1; nitrit azotu (NO2-N) ALA-3,53 mgL-1; nitrat azotu (NO3-N) ALA-109,15 mgL-1; TIN 0,20-109,20 mgL-1; toplam fosfor ALA-0,80 mgL-1; askıda katı madde 0,10-573,50 mgL-1; organik madde % 0,00-100,00; inorganik madde % 0,00-100,00 ve BOİ5 değerlerinin 0,27-6,26 mgL-1 değerleri arasında değişim göstermiştir. Bu analiz sonuçları değerlendirildiğinde, özellikle yaz aylarında yaşanan yoğun turizm faaliyetleri, artan nüfus ve kullanılan tarımsal ilaçlara bağlı olarak bazı istasyonlarda su kalitesi ve çevresel anlamda kirlenmeler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fethiye Bay, which is located at the connection between the Aegean and the Mediterranean Sea, is a place of high natural, touristic and agricultural value. In this study, some physico-chemical parameters from water samples taken from 8 stations located both across the bay and at their water inlets were investigated monthly between September 2013 and August 2014. Water samples were analysed at the Research Laboratory Centre of Muğla Sıtkı Koçman University. The results of the measurements are as follows (min-max): pH 7,45-9,02; water temperature 11,40-33,25 °C; conductivity 188,30-48192 µScm-1; salinity ‰ 0,12-34,19; dissolved oxygen 3,00-9,96 mgL-1, saturated oxygen % 24,30-119,50; ammonium nitrogen (NH4+-N) 1,33-12,21 mgL-1; nitrite nitrogen (NO2- N) ALA-3,53 mgL-1, nitrate nitrogen (NO3-N) ALA-109,15 mgL-1, TIN 0,20-109,20 mgL-1; total phosphorus ALA-0,80 mgL-1; suspended solids 0,1-573,5 mgL-1; organic matters % 0,00-100,00; anorganic matters 0,00-100,00 and biological oxygen demand 0,27-6,26 mgL-1.These results indicate presence of environmental and water pollution at some stations, and these are related to intense tourism activities (especially in summer), increasing population levels and use of agricultural pesticides.