Dalyan İztuzu Plajı'nın bakteriyolojik kirlilik seviyesinin belirlenmesi
Determination of bacteriolologic pollution level of Dalyan Iztuzu Beach
- Tez No: 405107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MENEKŞE DİDEM ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Muğla İli'nin Dalyan İztuzu Plajı'nda Aralık 2013 - Ekim 2014 tarihleri arasında belirlenen 6 örnekleme noktasından deniz suyu örneği alınarak bakteriyolojik kirlilik seviyesi belirlenmiştir. Örnekleme alanında pH, sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen değerleri Multi-parametre cihazı ile ölçülmüştür. İndikatör bakteri sayısı membran filtrasyon yöntemi kullanılarak bulunmuştur. Nitrat, nitrit, amonyum, fosfat ve klorofil-a spektrofotometrik yöntemler ile analiz edilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda yaz aylarında sıcaklığın ve insan faaliyetlerinin, kış aylarında ise normalin üzerindeki yağış sonucu Dalyan kanalından ve Delikli Adadan besin tuzu girdisinin indikatör bakteri düzeyini arttırdığı tespit edilmiştir. İndikatör bakteri düzeyini etkileyen faktörlerden sıcaklık ve turizm faaliyetlerinin yaz mevsiminde arttığı, besin tuzları ve klorofil-a miktarının ise kış aylarında arttığı tespit edilmiştir. Tüm örnekleme analizleri sonucunda; İstasyon 2'nin Temmuz ayında total koliform ve fekal koliform sayısı, istasyon 5'in Aralık ayında fekal koliform sayısı Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği'ne (2006) göre belirtilen sınır değerlerin üzerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bacteriologic pollution level has been measured by collecting marine water samples from 6 sampling points on Iztuzu beach, Dalyan, Muğla between December 2013 and October 2014. In sampling area; pH, temperature, salinity, disolved oxygen values have been measured with multi-prob equipment. Indicator bacteria counts have been evaluated with membrane filtration method. Nitrate, nitrite, ammonium, phospate and chlorophyll-a have been analyzed with spectrophotometric methods. At the end of the study, influx of nutrients due to the heavy rainfall through the Dalyan canal and Delikli Island in winter, increase of temperature and human activities in summer effected on the increase indicator bacteria level. It has been found out that temprature and tourism activities which effect indicator bacteria level increases in summer, nutrients and chlorophyll-a level increase in winter. At the result of all sampling; in July total coliform and fecal coliform quantity of station 2 and in December fecal coliform quantity of station 5 are higher than limit value of Bathing Water Quality Regulation.