Siklodekstrin nanoküreler kullanılarak ultrafiltrasyon membranlar ile su arıtımı için etkin bir teknolojinin geliştirilmesi
Development of an efficient technology for water treatment by ultrafiltration membranes using cyclodextrin nanospheres
  1. Tez No: 405124
  2. Yazar: MEHMET AYLUÇTARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, sudan fenol ve p-nitrofenol gibi organik kirleticilerin giderimi için suda çözünmeyen formda nanoküreler, bazik koşullarda β-siklodekstrinin epiklorohidrin (EPI) ile çapraz bağlaması sonucu üretilmiştir. Polimerizasyon reaksiyonunu etkileyen; β-CD'in EPI'ye mol oranı (1/33, 1/44, 1/55 ve 1/66), tepkime sıcaklığı (55 oC, 65 oC ve 7 5oC) ve baz derişimi (30 %, 40 % ve 50 % (w/w)) gibi çeşitli faktörler araştırılmıştır.Sentezlenen nanoküreler 12 saat süresince aseton ile Soxhlet ekstraksiyonuna maruz bırakılmıştır. Ekstraksiyondan sonra β-CD nanoküreler vakum kurutucuda 6 saat 60 oC'de kurutulmuştur. β-CD nanokürelerin seçilen organik kirleticileri sudan uzaklaştırma performansı 200 rpm ve 25 oC'de kesikli adsorpsiyon deneyleri ile denenmiştir. Ayrıca, Langmuir-Blodgett tek tabaka oluşum tekniği ile elde edilen β-CD nanokürelerin ince filmleri ultrafiltrasyon rejenere selüloz (RC) membran üzerine aktarılmıştır. Yüzeyi nanoküreler ile kaplı RC membranların seçilen organik kirleticileri sudan ayırma performansı filtrasyon deneyleri ile belirlenmiştir. β-CD nanoküreler FTIR ve SEM analizleri ile karakterize edilmiştir. RC membranların karakterizasyonu ise FTIR ve EKA analizleri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for the removal of organic pollutants such as phenol and p-nitrophenol from water, water insoluble nanospheres were produced from β-cyclodextrin (β-CD) crosslinked with epichlorohydrin (EPI) under basic conditions. Different factors influencing the polymerization reaction e.g. mole ratio of β-CD to EPI (1/33, 1/44, 1/55 and 1/66), reaction temperature (55 oC, 65 oC and 75 oC) and base concentration (30%, 40% and 50% (w/w)) have been investigated. Synthesized nanospheres have been subjected to Soxhlet extraction with acetone for 12 hours. After extraction β-CD nanospheres have been dried in vacuum dryer for 6 hours at 60 oC. The ability of these β-CD nanosphere to remove selected organic pollutants from water was studied via bacth adsorption experiments at 200 rpm and 25 oC. Moreover, thin amphiphilic films of β-CD nanospheres obtained by Langmuir-Blodgett monolayer formation technique were transferred on ultrafiltration regenerated cellulose (RC) membrane. The performance of surface coated RC membrane by nanospheres to remove selected organic pollutants from water was determined with filtration experiments. The β-CD nanospheres were characterized by FTIR and SEM analysis. The characterization of RC membrane was done by FTIR and EKA analysis.