Kompresör titreşimlerinin analizi ve modellenmesi
Analysing and modelling of compressor vibrations
- Tez No: 405145
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması, pistonlu kompresörleri ve diğer pek çok alanda olduğu gibi pistonlu kompresör mekanizmasında da kullanılan krank biyel mekanizmasını temel almaktadır. Genel hareket, hız, ivme ve kuvvet denklemleri, kompresörlerde meydana gelen bazı titreşim ve gürültü kaynakları, bunların alternatif çözüm yaklaşımları, kompresörlerde istenmeyen titreşim ve gürültülerin azaltılmasına yardımcı olması ve arızaların önceden teşhis edilebilmesi için kestirimci bakım yaklaşımıyla titreşim analizi ile ilgili bazı çalışmalar içermektedir. Birinci bölümde çalışmanın yapılmasının önemi ve amacı üzerinde durulmuştur. Ayrıca, konuyla ilgili olan literatürdeki bazı çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde, kompresörlerle ilgili genel bilgilere ve bazı titreşim nedenlerine yer verilmiş, bunlar arasında piyasada en çok kullanılanlardan biri olan pistonlu kompresörler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde işletmelerde uygulanan genel bakım yöntemleri ve kestirimci bakım yaklaşımı hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde pistonlu kompresörlerde kullanılan krank – biyel mekanizmasının genel hareket denklemleri elde edilmiş ve bu denklemler Matlab programına çözdürülerek konum, hız, ivme ve kuvvet analizleri yapılmıştır. Beşinci bölümde kompresörün bazı parçalarının Ansys programı ile frekans analizleri elde edilmiştir. Altıncı bölümde Pulse ölçüm cihazıyla deneysel çalışma yapılmış ve pistonlu bir hava kompresöründen alınan titreşim spektrum grafikleri değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, konuya ait değerlendirmeler ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes some knowledge about reciprocating compressors and their some problems. In reciprocating compressors and a lot of systems, crank slider mechanism is used, so its general motion, velocity, acceleration and force equations, some sources of vibrations and noises which occur in compressors and reducing these vibrations and noises with modeling the conditions better were studied in this thesis. In addition, to predict the failures before, was addicted some knowledge about vibration analysis with predictive maintenance. In the first chapter, importance and aim of this study was defined. Besides, some studies in the litterateur about this topic were summarized. In the second chapter, general information about compressors and some reasons to vibration was defined and reciprocating compressors is one of the compressors which is most-using were described. In the third chapter, general maintenance methods which are applied by many workplaces and predictive maintenance were described. In the fourth chapter, for slider – crank mechanism that is used in reciprocating compressors, general motion equations were defined. These equations were solved to Matlab program and position, velocity, acceleration and force analysis were obtained. In the following chapter, some parts' of compressor frequency analysis were obtained with Ansys program. In the sixth chapter, an empirical-study was executed with Pulse program and spectrum graphics pertaining to a reciprocating air compressor were commentated. And in the last chapter, some comments and suggestions about the study were executed.