Arge enodis (Linne, 1767) (Argidae:Hymenoptera) türünün mitokondri genomunun araştırılması
Investigation of the mitochondrial genome of the species Arge enodis (Linne, 1767) (Argidae:Hymenoptera)
- Tez No: 405146
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hymenoptera takımının bir alttakımı olan Symphyta çok az mitogenomla temsil edilmektedir. Bu çalışmada Arge enodis (Hymenoptera: Argidae)'in kısmi mitogenomu dizilenmiştir. A. enodis Argidae familyasından ilk mitogenomu temsil etmektedir. Bu genom 16.251 bç uzunluğundadır ve tipik metazoa mitogenomunda olduğu gibi 37 gen içermektedir. Bu genom %82,8 A+T içeriğiyle Symphyta içerisinde en yüksek A+T içeriğine sahiptir. Atasal mitogenom organizasyonuyla karşılaştırıldığında üç tRNA geninin yeniden düzenlendiği sonucuna varılmıştır. 13 PKG'nin 12'si ATN ile başlarken, cox1 diğer Hymenoptera üyelerinde de gözlemlenen standart olmayan bir başlama kodonu (AAT) ile başlamaktadır. 11 PKG'de standart invertebrate sonlanma kodonu (TAA–TAG) bulunurken, nad1 ve nad5 tamamlanmamış sonlanma kodonu (T) kullanmaktadır. İki tRNA hariç diğer tüm tRNA'lar yonca yaprağı sekonder yapısını göstermektedir. trnM ve trnS1'in DHU kolunda bir azalma görülmektedir. A+T zengin bölge rrnS ve trnW arasında yerleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The suborder Symphyta of the order Hymenoptera is represented by a few mitogenomes in the literature. In this study, the partial mitogenome of Arge enodis (Hymenoptera: Argidae) is sequenced and it represents the first mitogenome study for Argidae family. The genome is 16.251 bp in length and like a typical metazoa mitogenome includes 37 genes. The A+T content of the genome is 82.8%, the highest content known for Symphyta so far. In comparison with ancestral mitogenome organisation, it shows three tRNA rearrangements. Twelve of 13 PCG use the ATN as initiation codon but cox1 uses a non-standard initiation codon (AAT) reported in many other hymenopteran. The standard termination codon is TAA–TAG for 11 PCGs like invertebrates, however nad1 and nad5 use an incomplete termination codon (T). Almost all tRNA display cloverleaf like secondary structure except two tRNAs. There is a reduction in DHU arm of trnM and trnS1. The A+T rich region is located between rrnS and trnW genes.