Development of a NOx reduction system for diesel engines
Dizel motorlar için NOx azaltma sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 405161
  2. Yazar: CEYLA ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı Seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemlerinin potansiyelini gözden geçirmek ve egzoz emisyonlarını azaltabilmek için farklı yöntemler bulmaktır. Bu deneysel çalışma SCR sistemi bulunduran ağır vasıta dizel motorlarda dizel ve oksijenat yakıt katkılarının egzoz emisyonlarına etkilerini incelemek için gerçekleştirlmiştir. İlk olarak nanopartikül (MgO, TiO2, ZnO, Fe2O3, NiO ve SiO2) ve alkol (etanol, metanol ve butanol) yakıt katkılarının egzoz emisyonları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Daha sonra üre çözeltisi ve üre çözeltisine amonyum sülfat tuzları katılarak CO, HC ve NOx emisyonlarındaki ortalama azalma ölçülmüştür. Son olarakta dizel ve alkol-dizel yakıt karışımlarının NOx dönüşüm verimi nümerik ve deneysel olarak SCR kinematik similasyonu tek boyutlu sürekli halde AVL BOOST CFD kodu kullanılarak karşılaştırılmıştır. Similasyon işlemi için gerekli reaksiyonlar ve sınır koşulları SCR sistemi içerisindeki Cu katalizörünün özellikleri kullanılarak gerçekleştirlmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to review the potential of selective catalytic reduction (SCR) and to find out the alternative ways to obtain the same exhaust emission limit, and to reduce the exhaust emissions. The experiments were conducted to examine the exhaust emissions of heavy duty diesel engine by using Selective Catalytic Reduction (SCR) concept fuelled with diesel and oxygenated fuel additives. A test was conducted in six cylinder turbocharger diesel engine with full loading condition. Firstly, the effects of nanoparticule(MgO, TiO2, ZnO, Fe2O3, NiO ve SiO2) and alcohol (ethanol, methanol and butanol) fuel additives on exhaust emissions was investigated. Then the average reduction of CO, HC and NOx emissions were measured by urea solution and ammonium sulphate salts addition to urea solution. In conclusion numerical and experimental results for diesel and alcohol-diesel blends on NOx conversion efficiency was compared by using one dimensional (1D) steady state kinetic simulation of SCR CFD code AVL BOOST. The relevant reactions and boundary conditions are considered for a simulation in a square celled catalyst for SCR system coated with a Cu catalyst.