Experimental study of NOx conversion efficiency and BSFC for a thermally insulated SCR system
Termal olarak izole edilmiş bir SCR sisteminin, NOx indirgeme ve özgül yakıt tüketiminin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 292229
  2. Yazar: FATİH TABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ERGENEMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ağır ticari araçlarda emisyon standartlarının giderek daraltılması, motor geliştirilmesi ve çevre korunması bakımından oldukça zor koşullar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle nitrojen oksitlerin (NOx) ve partiküllerin (PM) azaltılması emisyon kontrolünün odak noktasında bulunmaktadır. Partiküllerin filtre teknlojileriyle efektif bir şkeilde indirgenmesinden sonra, gelecekteki emisyon limitlerini yakalayabilmek açısından en önemli nokta nitrojen oksitlerin (NOx) azaltılması olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, dizel motorlarda gelecekteki emisyon limitlerinin yakalanması için motor sonrası egzoz dönüşüm teknolojilerinin gelişimi gerekli kılınmıştır, ancak emisyonların indirgenmesi motor üreticileri için tek başına da yeterli olamamıştır çünkü üreticiler emisyonları indirirken yakıt ekonomisi ve performansı da iyileştirmek durumunda kalmışlardır.EGR (Egzoz Gaz Resirkülasyonu), LNT (Azot Oksit Tutucu) ve SCR (Seçici Katalitik İndirgeme), NOx indirgenmesinde en önemli teknikler olmuştur. SCR yöntemi güvenilir ve yakıt tasarrafu sağlaması sebebiyle diğer yöntemlerin bir adım önüne geçmiştir.Bu çalışmada, Seçici Katalitik İndirgeme termal olarak izole edilmil bir egzoz sisteminde deneysel olarak incelenmiştir. Termal izolasyon NOx indirgeme oranını ve böylece emisyonları düşürmektedir. NOx indirgeme oranındaki daha fazla iyileştirmeler ise motorda değişikliklerle yakıt ekonomisinde iyileşmeler yapılmasına izin vermektedir. Bu iki etkiyi görebilmek açısından, izole edilmiş ve izole edilmemiş egzoz sistemleri üzerinde testler yapılmış olup, yakıt ekonomisi iyileştirilmesi deneysel olarak da teyit edilmiştir. Emisyondaki azalma, egzoz sistemindeki sıcaklık artışlarıyla, yakıt ekonomisindeki iyileşme ise püskürtme zamanı ve ray basıncındaki değişikliklerle sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The progressive tightening of the emission standards for heavy-duty diesel vehicles around the world presents great challenges for the engine development and environmental protection. Reduction of both oxides of nitrogen (NOx) and particulate matter (PM) is now the focus of diesel engine emission control. After the success of PM reduction in exhaust gases of combustion engines due to the implementation of effective filter technology, one of the main thrusts of development concerning the future treatment of exhaust gases with respect to legislation around the world lies in the area of challenging reductions of nitrogen oxides. Therefore, aftertreatment technologies are necessary for diesel engines to meet future stringent emissions. However, meeting future emissions is not enough itself, engine manufacturers need to improve fuel economy and performance as well.EGR (Exhaust Gas Recirculation), LNT (Lean NOx Trap) and SCR (Selective Catalytic Reduction) are the main techniques used for NOx reductions. SCR steps ahead of other applications as being reliable and fuel efficient technique.In this study, SCR is experimentally investigated on a thermally insulated exhaust system. Thermal insulation increases NOx conversion efficiencies and emissions accordingly. Further increases in NOx conversion enables to implement modifications in the engine to decrease fuel consumption. To see these two effects, tests are conducted for insulated and non-insulated exhaust systems. Emission reductions as well as fuel consumption is confirmed on test bench. Emission reduction is achieved via increased temperatures in the exhaust stream while improvement in fuel consumption is achieved by altering injection timing and rail pressure.