Kohezyonsuz zeminlerde düşey yüklü kazıklı radye temellerin analizi
The analysis of vertical loaded piled raft foundation in cohesionless soils
- Tez No: 405166
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada, kum zemin içerisinde yer alan kazıklı radye temellerin tasarımında dikkate alınması gereken parametreler (kazıklar arası mesafe, kazık yüzey pürüzlülüğü, düşey yükün temel merkezinden uygulanma mesafesi, tabakalı zemin durumları vb.) araştırılmıştır. Ayrıca, model deneylerde, kazıklı radye temelin şev tepesine olan uzaklığı ve şev açısı parametrelerinin taşıma gücüne etkisi araştırılmıştır. Kazıklı radye temelde, kazıklar arası mesafe arttıkça kazıkların da taşıma gücünün arttığı model deneylerden görülmüştür. Ayrıca, kazıklar arası mesafe, 4D ve daha fazla olduğu zaman kazıklı radye temel içindeki kazıkların tekil bir kazık gibi davrandığı belirlenmiştir. Model deneylerden, araştırılan diğer parametrelerin de kazıklı radye temelin taşıma gücü üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Deneylerin ardından sonlu elemanlar yöntemine dayanan Plaxis 3D Foundation programı ile sayısal analizler yapılmış, elde edilen sonuçların deney sonuçları ile olan uyumu araştırılmıştır. Deneysel ve sayısal analiz sonuçlarının uyumlu olduğu belirlenmiş ve temel mühendisliği uygulamalarında kullanılmak üzere tasarım parametreleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the parameters (pile spacing, pile surface roughness, the center of the vertical load applied from raft, layered ground conditions etc.) at model pile raft foundations located in the sand have been investigated. In addition, the effects of the parameters including, the slope angle and piled raft foundation's distance from the slope's hill have been inquired in the model tests. As the pile spacing getting larger, the loads acting on the piles have increased. However, for the pile spacing larger than 4D, each pile have behaved like an isolated single pile in piled raft foundations. Also, the investigated other parameters have an important effect on the bearing capacity of piled raft foundation have determined using model tests. After model tests, numerical analyses have been carried out with finite element based software Plaxis 3D Foundation and the results obtained have been compared with the experimental results. The numerical results have been expressed as compatible with model test's results. Some practical design parameters have been suggested for the relevant foundation engineering applications.