Spiropiran grupları içeren metal komplekslerinin sentezi ve fotokromik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of spiropyran group containing metal complexes and investigated their photochromic properties
  1. Tez No: 405168
  2. Yazar: UĞUR ÇALYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada fotokromik özellik gösterdiği düşünülen spiropiran metal komplekslerinin sentezlenmesi amaçlanmıştır. İsatin, ve 2-aminotiyofenol sentezi ile elde edilen IBTH2 (3'H-spiro(indol-3,2'-(1,3)benzotiazol-2(1H)-on) ligandı ile 4.periyod geçiş metallerinden Ni(II), Co(II) ve Cu(II) klorür tuzları ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Yapı analizinde tek kristal X-Ray, TGA, AAS, IR, Manyetik Hassasiyet, Elementel Analiz ve UV-Vis den faydalanılmıştır. Sentezlenen ligandın ve metal komplekslerinin 2, 4, 6 ve 8 dk farklı zaman aralıklarında, UV ışığı ile etkileşimleri incelenmiştir. Ligand fotokromizm gösterirken, Ni(II) ve Co(II) komplekslerinin UV absorplayıcı oldukları, Cu(II) kompleksinin ise zayıf negatif fotokromizme sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to synthesize new spiropyran metal compounds and investigate their photochromic properties. IBTH2 (3'H-spiro(indole-3,2'-(1,3)benzothazole-2(1H)-one) ligand which was formed by isatine and 2-aminothiofenol and its metal complexes with Ni(II), Co(II) and Cu(II) chloride salts have been synthesized. Their structures have been determined by single crystal X-Ray, TGA, AAS, FT-IR, Magnetic Susceptibility, Elemental Analysis and UV-Vis. The UV interactions of synthesized metal complexes have been investigated at different times such as 2, 4, 6, and 8 min. When ligand display photochromism, Ni(II) and Co(II) complexes indicated UV absorber properties. On the other hand, the weak negative photochromism was observed as for Cu(II) complex.