Düşük risk grubu gebelerde amniotik sıvı hacmi ölçümünün perinatal seyirdeki prediktif değeri
The Predictive value of amniotic fluid volume measurement on perinatal outcome in low risk group pregnants
  1. Tez No: 40518
  2. Yazar: ÜMİT GÖKTOLGA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSKENDER BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET GATA ve Askeri Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Antenatal Takip Polikliniğine 1 Ocak 1991-30 Haziran 1995 tarihleri arasında düşük risk grubu olarak değerlendirilen 1 659 gebe başvurmuştur. Üçüncü trimasterda Non- Stress Test ve Biofizik Profil Skorlama yöntemleryle değerlendirilen bu gebelerin 128'inde, değişik gebelik haftalarında, Dört Kadran Amniotik Sıvı İndeksi yöntemine göre Oligohidroamnios tesbit edilmiştir. Test bulguları normal sınırlar içerisinde olan 1531 gebe ise kontrol grubu olarak kabul edilmiştir. Oligohidroamnios grubu ve kontrol grubunda fetal distress, Müdahaleli Doğum, Sectio Caesarienne, Amniotik sıvıda mekonyum varlığı, düşük APGAR skor, Çocuk Kliniğine nakil ve perinatal mortalite oranları karşılaştırmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, oligohidroamnios ile fetal distress ve düşük APGAR skor arasında spesifite, sensitivite, pozitif ve negatif prediktif değer ile yalancı pozitiflik ve negatiflik oranları hesaplanmıştır. Çalışma grubu ile kontrol grubundaki fetal distress ve düşük APGAR skoru oranları arasındaki farklılık McNemar anlamlılık testinin, Fischer varyasyonu ile değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen istatistiksel verilere göre, hızlı ve düşük maliyetli bir yöntem olan Dört Kadran Amniotik Sıvı hacmi indeksinin, fetal iyiliği belirlemede güvenilir bir test olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PREDICTIVE VALUE OF AMNIOTIC FLUID VOLUME MEASUREMENT ON PERINATAL OUTCOME IN LOW RISK GROUP PREGNANTS Between January 1, 1992 and June 30, 1995 1659 low risk group pregnant had controlled at The Antenatal Control Policlinic of Gülhane Military Academy and Medical School Gynecology and Obstetrics Clinic. Fetal well-being has been tested by Non-Stress Test and Fetal Biophysical Profile Scoring System. In 128 pregnant women, oligohyaroamnios has been found by Four-quadrant Amniotic Fluid Index method. The test results were in normal ranges in the remaining 1531 pregnant who has been used as Control Group. The ratios of intra and prepartum fetal distress, Forceps Delivery and vacuum extraction, Sectio Caesarienne, meconium in amniotic fluid, low APGAR Scoring, transfer to Pediatry Clinic and perinatal mortality rates are compared in both groups. The relationship among oligohydroamnios and Fetal Distress Low APGAR Scoring has been tested by Sensitivity, Spesifity, positive and negative predictive value, false positivity and negativity calculations. The value of difference of fetal distress and Low APGAR Scoring ratios in both groups are tested by Fischer variation of McNemar (Chi-square) test. These data suggests that (as a cheep and fast test) Four-Quadrant Amniotic Fluid Index Method is accurate in the identification of fetal distress and low APGAR score. 42