Üçüncü basamak bir merkezde adölesan gebeliklerinantenatal sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of antenatal outcomes of adolescentpregnancies in a tertiary care center
  1. Tez No: 910748
  2. Yazar: SU HARMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada üçüncü basamak bir sağlık kurumu olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğum yapan 10- 19 yaş grubundaki adölesan gebelerde dosya kayıtlarının taranmasıyla elde edilecek demografik verilerden yola çıkarak adölesan gebeliklere dair temel bilgileri elde etmeyi ve böylelikle çalışmanın birincil amacı olarak adölesan gebeliklerdeki prevalansı predikte etmeyi, ikincil amaç olarak da bunları erişkin yaş gebe grubuyla karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 10-35 yaş aralığındaki 382 adölesan ve 382 erişkin olmak üzere toplam 764 gebe dahil edildi. Adölesan (10-19 yaş) gebelerdeki bulgular, erişkin gebelerle karşılaştırıldı. Tüm gebelerde retrospektif değerlendirilen standart klinik bilgiler kullanıldı. Çalışma, 1 Haziran – 30 Kasım 2024 arasında yürütüldü. Bulgular: Adölesan gebeler daha genç (ort.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to obtain basic information about adolescent pregnancies by scanning the demographic data of adolescent pregnant women aged 10-19 who gave birth in the Gynaecology and Obstetrics Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, a tertiary healthcare institution, and thus to predict the prevalence in adolescent pregnancies as the primary outcome of the study and to compare them with the adult pregnant group as the secondary outcome. Materials and Methods: A total of 764 pregnant women, 382 adults and 382 adolescents between the ages of 10-35, were included in the study. Findings in adolescent (10-19 years old) pregnant women were compared with adult pregnant women. Retrospective standard clinical information was used in all pregnant women. The study was conducted between June 1 and November 30, 2024.