Spatial effects of trade openness: regional inequality, trade openness and liberal trade policies in Turkey
Dışa açıklığın mekansal etkileri; Türkiye'de bölgesel eşitsizlik, dışa açıklık ve liberal ticaret politikaları
  1. Tez No: 405186
  2. Yazar: UMUT ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ENGİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki dış ticarete açılma sürecinin bölgesel gelir eşitsizliğine olan etkisini araştırmaktır. Yazında, bu konu ile ilgili yapılmış birçok çalışma bulunsa da literatürde eksik kalmış veya değinilmiş kısımlar da vardır. Örneğin, benzer çalışmalarda literatür“dış ticaret”kavramını çok bütünsel olarak ele almış ve içeriğini genellikle göz ardı etmiştir. Bu bağlamda dış ticareti oluşturan ithalat ve ihracat'ın farklı olabilecek etkileri ayrıştırılmalıdır. Benzer bir biçimde, tarımsal ticaretin sanayi bazlı ticaretten farklı etkileri olacağı düşünülmelidir. Diğer bir katkı sunduğumuz nokta ise bu konudaki araştırmalarda çokça göz ardı edilen mekânsal etkileri (Spatial Spillovers) regresyon analizlerimizde kullanarak, hem dış ticaretin serbestleşme sürecinde yarattığı mekânsal ekonomik etkileri gözlemleme imkanı bulduk, hem de metot olarak daha doğru ve güvenilebilir tahminler yapabildik. Çalışmanın bulguları üç ana başlıkta özetlenebilir. Birincisi, Türkiye'de bölgeler arası gelir eşitsizliği 1975'ten 2011'e düşüş eğilimindedir. İkincisi, ihracat odaklı olan ve özellikle ihracatını imalat sanayi üzerine yoğunlaştıran düşük gelirli bölgeler zengin bölgelere yakınsamaktadır. Üçüncüsü, bölgesel büyümenin mekânsal bir yayılma şeklinde ilerlediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the present thesis is to investigate the impact of trade liberalization on the evolution of regional income inequalities in Turkey between 1975 and 2011. Despite the large body of literature on this subject, there exist several directions which need to be further explored. i. so far in the literature, the concept of trade openness is too broadly defined. However, it is not only 'trade' per se that can affect the regional economies but the composition of trade is also of great importance (Rodriquez-Pose and Gill, 2006). Indeed, it can be partitioned into several components, such as exports and imports (or manufacturing and agricultural trade). We analyze separately the impact of each component on the evolution of regional inequalities. ii. in most of the empirical studies dealing with this issue, neighboring regions are assumed to have no spatial economic interconnection between each other. We, therefore, incorporate spatial spillovers of trade and growth into our analysis. Our results can be summarized in three groups: First, regional inequalities tend to decline over the period of analyses. Second, initially poorer regions that experience an export-based liberalization (particularly in manufacturing goods, not in agricultural goods) tend to grow faster than richer ones. Imports, on the other hand, have an opposite effect. Third, the spatial spillovers of growth are found to evident across regions. Such that, growth in a region spilled over to the neighboring ones, positively.