Collection and classification of javascript libraries included in web sites
Web sitelerinde yer alan javascript kütüphanelerinin toplanması ve sınıflandırılması
- Tez No: 405221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞKAN TUĞLULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yıllar ilerledikçe, web sitelerinin ve uygulamalarının çok çeşitli alanlarda, iş, eğitim, e-ticaret, eğlence gibi, oldukça kullanışlı hale gelmesi gerçeği ile web geliştirme süreçleri hızlı bir şekilde ilerleme göstermiştir. Aynı zamanda, daha yaratıcı ve dinamik web siteleri ve uygulamaları geliştirebilmek adına, web geliştirme araçları ve teknolojileri de ilerleme göstermektedir. Bu sebep ile günümüzde, web geliştiriciler için çok fazla sayıda yöntem, araç ve yazılım dili bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, web geliştirme süreçlerine katkıda bulunabilmek umudu ile bu teknolojilerden biri olan JavaScript incelenmektedir. Bu tez için JS_Librarian adında bir uygulama, web sitelerinde yer alan JavaScript kütüphanelerinin toplanması ve sınıflandırılması amacına hizmet etmek üzere geliştirilmiştir. Web sitelerinden bilgi çekmek ve kullanılan JavaScript kütüphanelerini elde etmek amacını gerçekleştirmek üzere, bir Java kütüphanesi olan Jsoup kullanılmıştır. Diğer taraftan, elde edilen JavaScript kütüphanelerini sınıflandırmak amacı ile bir Makine Öğrenmesi yöntemi olan Naive Bayes algoritması gerçekleştirilmiş ve WEKA ile testi tamamlanmıştır. Çalışmanın sonunda JavaScript kütüphaneleri, belirlenen web site kategorilerine göre sınıflandırılmıştır ve uygulamadan elde edilen rapor sonuçlarına göre JavaScript kütüphaneleri sınıfları web sitelerinin kategorilerine bağlı olarak çeşitlilik gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past years, web development processes have been improved incredibly with the fact that websites and web applications became extremely useful and beneficial in several different areas such as business, education, e-commerce, entertainment etc. At the same time, web development tools and technologies have been improved to be able to develop more creative and interactive websites and web applications. Therefore, a wide variety of methods, tools and languages for developing websites and web applications are available for the web developers nowadays. In this thesis, JavaScript among all of the web development technologies is analyzed with the hope of contributing web development processes. A prototype named JS_Librarian has been developed for this thesis with the purpose of collection and classification of JavaScript libraries included in websites. Jsoup Java library has been implemented for the information retrieval from the websites and collecting JavaScript libraries included in websites. On the other hand, Naïve Bayes classification algorithm among the machine learning methods has been written for the classification of JavaScript libraries and the written algorithm has been tested by using the WEKA. At the end of the study, JavaScript libraries have been classified based on specified website categories and the retrieval reports from the application represents that class of JavaScript libraries used in websites may vary according to categories of websites.