Muğla ilinde korunan alanların koruma statüleri kapsamında incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on investigating the protected regions in Mugla city in the context of protection statüs
- Tez No: 405245
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde Muğla ili sınırları içerisinde yer alan korunan alanlar, koruma statüleri kapsamında incelenmiştir. Bu kapsamda, ulusal ve uluslararası mevzuat açısından korunma durumları ile mevcut peyzaj değerleri ortaya konmuştur. Korunan alanların, uluslararası ve ulusal düzeyde koruma yönetim planlarının incelenerek, ülkemizdeki çevre mevzuatı doğrultusunda araştırma alanındaki koruma statüleri değerlendirilmiş ve mevcut kaynakları, arazide gözlemlenmiştir. Tez çalışması, doğal ve kültürel kaynak değerleri yönünden farklı ve birçok zenginliğe sahip olan araştırma alanı değerlerinin korunması yönünde; farklı kurum ve statülerle koruma altına alınan bölgelerin bulunduğu bir bölüm ile bu alanların mevcut niteliklerinin incelendiği bir diğer bölümden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the protected regions in Mugla City were investigated in the context of their protection status. In this context, their protection status in terms of national and international regulations and their current landscape values were addressed. Protection management plans of the protected regions at the national and international level were reviewed and their protection status in research area were evaluated in the context of environmental regulations in our country, and available sources were observed in the field. In context of protecting the values of study areas with a variety of diversities in terms of values of natural and cultural sources, the present master thesis consists of two parts: one being regarded to the regions protected with a variety of organizations and statuses, and the other in which quality of these regions was reviewed.