Ultrasonik yöntemle biber posasından yağ içinde karotenoid ekstraksiyonu
Extraction of carotenoids from red pepper pomace with olive oil using ultrasonic method
  1. Tez No: 405246
  2. Yazar: MELİKE ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TAVMAN, YRD. DOÇ. DR. FAHRİ YEMİŞÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, biber salçası üretimi sonucunda oluşan kapya biber posasından, çekirdeklerinden ayrılıp fırında kurutulduktan sonra zeytinyağı içinde karotenoid ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Ekstraksiyon işlemi için çalkalamalı su banyosu ve ultrasonik banyo kullanılmış ve katı:çözgen oranı 0.4 g/ml seçilmiştir. Ekstraktlardaki toplam karotenoid konsantrasyonu, toplam fenolik madde miktarı ve antioksidan aktivite spektrofotometrik yöntemler kullanılarak belirlenmiştir. Ultrasonik banyo ve çalkalamalı su banyosunda ekstraksiyon işlemi 20 ºC, 30 ºC, 40 ºC ve 50 ºC olmak üzere 4 farklı sıcaklıkta ve 2 dk, 5 dk, 10 dk, 15 dk, 18 dk ve 20 dk olmak üzere 6 farklı süre ile gerçekleştirilmiştir. Ekstraktlarda toplam karotenoid konsantrasyonu, toplam fenolik madde ve antioksidan aktivite üzerine ekstraksiyonda uygulanan sıcaklık ve sürenin etkisi incelenmiş ve ultrasonik banyo ile çalkalamalı su banyosundan elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Her iki ekstraksiyon uygulamasında da ekstraktlara toplam karotenoid madde geçişinin 15. dakikaya kadar attığı, ancak 18. ve 20.
Özet (Çeviri)
In this study, carotenoids were extracted from the dried red pepper pomace (seeds were removed prior to use) provided from the paprica paste production plant by using olive oil. A shaking water bath and ultrasonic bath used for the extraction, and 0.4 g/ml solid:solvent ratio were selected. Total carotenoid concentration, total phenolics and total antioxidant activity of the extracts were determined by spectrophotometric methods. Extraction in the ultrasonic bath and in the shaking water bath was carried out in 4 different temperatures including 20 °C, 30 °C, 40 °C, 50 °C and 6 different extraction periods including 2 min, 5 min, 10 min, 15 min, 18 min ve 20 min. The effects of temperature and extraction time on the total carotenoid concentration, total phenolic content and total antioxidant activity were determined and then extraction methods were compared according to those data obtained.