Tokat ili ekolojik koşullarında dış mekan süs bitkileri sektör analizi ve uygun üretim alanlarının cbs ile belirlenmesi
Outdoor ornamental plants sector analysis and the determination of proper zones with GIS in Tokat ecological conditions
  1. Tez No: 405247
  2. Yazar: KÜBRA YAZİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE GÜLGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bilgi teknolojisi, gelişen dünyamızda hızla artan ve ticari anlamda kendine büyük pay edinen süs bitkileri sektörü içinde önemli yere sahiptir. Özellikle mekâna bağlı yer ve konuma dayalı bilgilerin yönetilmesinde kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), oluşturulacak dış mekân süs bitkileri için uygun üretim alanlarını belirlemek için önemli bir araçtır. Tokat ili Orta Karadeniz Geçit Kuşağında bulunması nedeniyle sebzecilik, meyvecilik ve bağcılık yapılan alan açısından üretim ve ekonomiye verdiği katkılardan dolayı önemli yere sahiptir. Ancak Tokat ilinin süs bitkisi sektörü diğer tarım sektörlerine göre daha az gelişmiş olması dış mekân süs bitkisi üretim alanlarına olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Yapılan çalışmada Tokat kentinde bulunan okul, mezarlık, parklar, üniversite kampüsü ve kentin kavşak ve orta refüjlerinde kullanılan dış mekân süs bitkileri belirlenerek kentin en çok tercih ettiği dış mekân süs bitkileri ortaya çıkarılmıştır. Tokat ilinde dış mekân süs bitkisi üretim ve satış yapan sektörlerle ve kurumlarla bire bir görüşme yapılarak Tokat ilinin sektör analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında Tokat ili için dış mekân süs bitkisi üretim alanlarını belirleme amacıyla CBS ortamında Çok Kriterli Karar Verme Teknikleri (ÇKKVT) kullanılmıştır. Hazırlanan 6 tematik harita basit ağırlıklı toplama metoduna göre değerlendirilerek Tokat ilinde dış mekân süs bitkisi sektörünün gelişebileceği alanlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technology has an important position in both developing world and commercially growing ornamental planting sector. Geographical information system which is used in management of information depending on location and place is a prominent tool for detecting the agricultural areas of outdoor ornamental growing. Owing to the location of Tokat province in middle black sea region, fruit, vegetables and viticulture cultivation have a direct contribution to production and economy. However; the fact that ornamental planting sector of Tokat province has underdeveloped when compared to agriculture revealed the necessity of cultivating areas for grooving outdoor ornamental plants. In the studies, what type of plants Tokat province prefer planting in schools, graveyards, parks, university campuses junctions and safety zones has been defined. The sector analysis of Tokat province is carried out by face to face interviewing with each producing and marketing companies. Under the spotlights of obtained data, the multi criteria decision making technique is used for detecting the outdoor ornamental plant cultivation zones. Six thematic maps are prepared and evaluated according to simple- structured addition methods and the possible areas of outdoor ornamental plant cultivation in Tokat province are detected.