Tüketime hazır kuru soğanın biyobozunur film ile ambalajlanması ve raf ömrünün belirlenmesi
Packaging of fresh-cut onion with biodegradable film and determination of shelf life
  1. Tez No: 405259
  2. Yazar: EZGİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA BİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, 10x10 mm küp şeklinde doğranmış ve 75 ppm'lik perasetik asit çözeltisi ile yıkanmış kuru soğan örneklerinin raf ömrü belirlenmesi üzerinde çalışılmıştır. Taze meyve ve sebze ambalajlanmasına uygun olarak yurtdışında üretilen ve biyobozunur olduğu beyan edilen ve piyasadan satın alınan üç çeşit film kullanılarak kuru soğan örnekleri pasif ve aktif olmak üzere iki farklı şekilde ambalajlanmıştır. Ambalajlı ürünlerin raf ömrünün belirlenmesi amacıyla depolanmasında buzdolabı sıcaklığı 4±1°C'de ve marketlerdeki raf sıcaklığı olan 13°C seçilmiştir. Depo bağıl nemi %85 olarak seçilmiştir. Temel olarak iki farklı aşamadan oluşan çalışmanın ilk aşamasında, filmlere FTIR analizi uygulanarak ana polimer materyali belirlenmiştir. FTIR analizi sonucunda filmlerden ikisinin polipropilen (PP) bazlı, diğerinin ise polietilen (PP) bazlı olduğu görülmüştür. Bunun yanında filmlere biyobozunurluk testi uygulanmış ve filmlerin biyobozunur olmadığı gözlenmiştir. İkinci aşamada ise, ürünlerin raf ömrünün belirlenmesi amacıyla periyodik olarak fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizler uygulanmıştır ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda; tüketime hazır taze doğranmış kuru soğan için raf ömrü; polipropilen bazlı (PP_1 ve PP_2) kodlu ambalaj materyalleri için 6 gün olarak belirlenirken, polietilen bazlı (PE_1 kodlu) ambalaj materyalinde depolamanın 3. gününden sonra belirgin kalite kayıpları görülmüştür ve depolama süresince de bu kayıplar giderek artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, samples from 10x10 mm chopped cubes and onions washed with 75 ppm peracetic acid solution were used for the determination of shelf lifes. Onion samples were packaged in two different ways, namely passive and active, by using three types of packaging films manufactured abroad, which are declared to be biodegradable and suitable for packaging fresh fruits and vegetables. To determine the shelf life of the packaged samples, 4±1°C was selected for the cold storage and 13°C as the shelf temperature used in markets. Relative humidity for the warehouse was selected as %80-85. In the initial phase of the two stage research is the determination of the main polymer material by applying FTIR analysis to packaging films. FTIR analysis revealed that two of the films are polypropylene (PP) based and the other one was found to be polyethylene (PP) based. Futhermore, biodegradability test was applied to films and it has been identified that the films are non biodegradable. On the final stage, to determine the shelf life of the samples, physical, chemical, microbiological and sensory analyzes were applied periodically and the results were evaluated. As a result of the study; the shelf life for fresh and chopped onions ready for consumption is determined as six days for polypropylene based (PP_1 and PP_2) films. However, for polyethylene based (PE_1) films, a significant quality losses has seen after three days of storage and these losses increased steadily during storage.