Yüksek sıcaklık YBCO ince filmlerin yakın kızılötesi ışımaya karşı tepkilerinin incelenmesi
Investigation of the response of high-Tc YBCO thin films against near infrared radiation
- Tez No: 405273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLBEYİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Yüksek Sıcaklık Süperiletken YBCO tabanlı kıvrımlı tip mikroköprülerin, 908nm yakın kızılötesi lazer ışıması altında bolometrik tepkileri incelenmiştir. Optik sistemle uyumlu IR sensörler için geliştirilen üretim prosesi; YBCO bileşeni tozlardan başlayarak, yüksek duyarlılıklı bolometreler elde edene dek tamamen incelenmiştir. İnce film üretimi öncesinde sıcak pres ve geleneksel toz sinterleme yöntemleriyle YBCO sarf malzemeler hazırlanmıştır. 2" çapında YBCO tabletler DC/RF magnetron sputter sistemine yerleştirilmiş ve ince filmler üretilerek testleri yapılmıştır. İnce film ve mikroköprülerin fiziksel özellerini ve IR tepkilerini gözlemlemek için bir optik sistem üretilmiştir. Üretim prosesiyle ilgili sonuçlar teorik çerçeveleriyle birlikte uygun bölümlere eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
microbridges have been investigated by means of bolometric response under near infrared radiation of 908nm wavelength IR laser. A fabrication process for the IR sensor compatible to the optical system has been developed. Starting from the YBCO component powders a complete process have been developed for high sensitive bolometers, and a complete characteriztion had been performed. Prior to the thin film production, YBCO target materials were prepared for the sputtering system by using hot pressing and conventional powder sintering. 2" diameter YBCO targets were then attached to the DC/RF magnetron sputtering system, then, thin films were prepared and tested. An optical system was constructed for obtaining physical properties and infrared response of thin films and microbridges. The results associated for the fabrication process including the theoretical coveradge are discussed in appropriate sections.