İzmir Körfezi (Ege denizi)'nde dağılım gösteren Fas mercanı Dentex maroccanus Valenciennes, 1830'un biyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigating of biological characteristics of Morocco Dentex dentex maroccanus Valenciennes, 1830 in the Izmir Bay (Central Aegean sea of Turkey)
- Tez No: 405290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, Aralık 2012 – Mart 2014 periyodunda, İzmir Körfezi'nden mevsimsel olarak avlanan balıkçılardan temin edilen 439 adet Fas mercanı Dentex maroccanus bireyinin biyolojik ve ekolojik özellikleri araştırılmıştır. Örneklerin büyüme parametrelerinin belirlenmesi için total boy, çatal boy, standart boy, vücut ağırlığı ve gonad ağırlığı, bazı morfometrik ölçümleri, diyet kompozisyonunun saptanması için mide örnekleri ve ayrıca yaş tayini için otolitleri alınmıştır. Popülasyonda cinsiyetleri tayin edilen 346 bireyin 206'sı dişi, 140'ı erkek olarak belirlenmiştir; 93 bireyin ise cinsiyeti belirlenememiştir. Tüm bireylerin total boy (cm) ve ağırlık (g) değerleri sırasıyla 7,0-22,1 cm ve 9,0-160,6 g'dır. Dişi, erkek ve tüm bireyler için boy-ağırlık ilişkisi denklemleri sırasıyla; W=0,0194*L2.924, W=0,0269*L2.789 ve W=0,0228*L2.856 şeklinde verilmiştir. En yüksek kondisyon faktörü 1,59 ile ilkbahar; en yüksek gonadosomatik indeks değeri ise 1,63 ile yaz dönemine aittir. Otolitler kullanılarak yapılan yaş tayinleri sonucunda bireylerin I - V yaş aralığında olduğu belirlenmiştir. Popülasyonda %39 ile II yaş grubu yüksek oranda saptanmıştır. Tüm bireyler için sonsuz boy L∞=27.43 cm, K=0.21 yaş, to= -0.67 yaş olarak hesaplanmıştır. Diyet kompozisyonu analizine göre tür crustacea, mollusca ve pisces olmak üzere üç esas besin grubunu tükettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, İzmir Körfezi'nde dağılım gösteren tür ile ilgili olarak ilk defa elde edilen bulguların, ülkemiz denizlerinde ekonomik öneme sahip olan bu türün yönetim stratejisinin geliştirilmesinde faydalı olacağı umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, biological and ecological characteristics of Morocco dentex Dentex maroccanus, were studied in the Izmir Bay, Aegean sea coast of Turkey. A total of 439 specimens were collected during the period December 2012 to March 2014 from trawl net operating in the Izmir Bay. Total length, fork length, standard lenght, body and gonad weights, some morphometrical mesaurements for growth parameters, stomach samples for diet composition and also otoliths are taken fora ge distirbution. In this population, sexes are designated for 346 individuals, 206 females and 140 males have been indentified. Total lengths and weight ranged between 7.0-22.13 cm and 9.0-160.61 g respectively. Lenght-weight relationships for females, males and both sexes, W=0,0194*L2.924, W=0,0269*L2.789 and W=0,0228*L2856. have given respectively. Age distribution of the samples ranged from I to V years (otolith readings). The II years group has highest ratio in this population with %39. Growth parameters of the population were L∞=27.43 cm, K=0.21 year ,to= -0.67 years for both sexes. Consdering the type of diet composition has been identified as the three main food groups for consumpiton, including crustacea, mollusca and pisces. In conclusion, these novel evidences regarding to this species which has economic value and is spread across the Izmir Bay, would hopefully be useful for developing management strategies for throughout Turkey and the world.