Perflorooktansülfonat (PFOS)'ın midyelerde (Mytilus galloprovincialis) biyokimyasal etkilerinin incelenmesi
Effects of perfluorooctanesulfonate compounds on the biochemical activities in mussels (Mytilus galloprovincialis)
- Tez No: 405291
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsan aktiviteleri sonucunda, çevremiz her geçen gün gittikçe artan konsantrasyonda organik ve inorganik kirleticilere maruz kalmaktadır. Bu kirlilikte, perflorlu bileşikler önemli bir yer tutmaktadır ve bu bileşikler sucul ekosistemler açısından büyük risk oluşturmaktadır. Perflorlu bileşiklerden Perflorooktansülfonat (PFOS) sanayide sentezlenmiş ve büyük miktarlarda üretilen kimyasallardır. Bu çalışma PFOS'un midye (Mytilus galloprovincialis) GST enzim aktivitesi üzerine etkilerini belirlemek üzere yürütülmüştür ve bu etkileri belirlemek için midyelere 5 farklı konsantrasyon uygulanmıştır. Sonuç olarak uygulanan PFOS sonrası, kontrol grubuna göre diğer konsantrasyonlardaki GST enzim aktivitesinde anlamlı bir düşüş olduğu görülmüştür. Arttırılan konsantrasyon değerleri ile GST enzim aktivitesinde de bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, Mytilus galloprovincialis'te meydana gelen GST enzim aktivitesinin etkili bir savunma mekanizması olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our environment has been affected by increasing concentration of organic and inorganic pollutants from andropogenic sources. Perfluorinated compounds are important source of pollution and they are major risks for the aquatic ecosystems. Perfluorooctanesulfonate (PFOS) is an industrially synthesised perfluorinated chemical and it produced in substantial amounts. The aim of this study is to determine the effects of PFOS on GST enzyme activities in mussels (Mytilus galloprovincialis). For this purpose mussels were exposed to five different concentrations and the effects were evaluted. As a result, after the implementation of PFOS has been shown to be a significant reduction in GST activity in other concentrations compared with the control group. With increasing concentrations of GST activity is also observed as an increase in value. In this case, the Mytilus galloprovincialis GST activity occurring suggests that an effective defense mechanism.