Betonarme kiriş-kolon birleşim noktalarının güçlendirilmesi
Strengthening of R.C. beam-column joints
  1. Tez No: 405309
  2. Yazar: ÖMER BURAK ERTEM
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EMRE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, hasarlı veya hasarsız mevcut binalarda betonarme kolon-kiriş birleşim noktasının farklı CFRP(Carbon-fiber-reinforced polymer) ve capraz çelik ankrajlarla güçlendirilmesi ve dayanım,davranış,rijitlik ve enerji tüketümine etkileri araştırılmıştır. Tez çalışması deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci olarak hedef,referans ve güçlendirilecek elemanların iç demir dizaynları güçlendirme çeşidine göre hazırlanmıştır ve güçlendirilecek zayıf deney elemanlarına CFRP ve çapraz çelik ankrajlarla güçlendirme uygulanmıştır. Deney içerisinde CFRP ile güçlendirilmiş düğüm noktaları ve çapraz çelik ankrajlarla güçlendirilmiş düğüm noktaları ayrı olarak hazırlanmış ve bir adet deney elemanına da hem CFRP hemde çapraz ankraj uygulanarak, elemanlar birbirleriyle karşılaştırılması sağlanmıştır. Güçlendirme kolon-kiriş bölgesini esas alarak yapılmıştır. Güçlendirme uygulanmış elemanlar ile referans elemanlar karşılaştırılmış ve hedef elemana yakın davranış göstermelerine değinilmiştir. Böylece hasarlı yada hasarsız betonarme yapılarda kolon ve kiriş birleşim yerlerinin CFRP ve çapraz çelik ankrajlarla güçlendirilmesi konusunda dayanım, uygulanabilirlik, rijitlik ve enerji tüketimi bakımından değerlendirmeler yapılmıştır. Hedef elemana yakınlıkları ve uygulanılabilirlikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to strengthen the damage or undamaged existing reinforcing concrete beam-column joints with CFRP and crosswise steel anchorage. The study of thesis was performed experimental. First of all, experimental specimens which was designed according to strengthening type, were strengthened with CFRP and crosswise steel anchorage. On the joints, there are two type of strengthening. First is strengthening with CFRP and second is crosswise steel anchorage. Two of them was designed separately for comparing each other. Strengthened specimens and reference specimens compared each other and then we investigated to reach target specimen's treatment. Thereby, some evaluations were made on especially in terms of strength, applicability, stiffness and energy consumption about the damage or undamaged existing reinforcing concrete beam-column joints with CFRP and cross steel.