CFRP ile güçlendirilmiş betonarme kolon-kiriş düğüm noktalarının deprem yükleri etkisi altındaki davranışlarının sonlu elemanlar metodu ile incelenmesi
Investigation of the behavior of the reinforced concrete column-beam joint strengthened with CFRP under earthquake loads using finite element method
- Tez No: 691501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada sismik yüklere karşı yetersiz durumda olan betonarme çerçeveli yapılarda, henüz hasar almamış dış kolon kiriş düğüm noktalarının CFRP ile güçlendirilmesi ile sağlanan dayanım ve süneklik artışının incelendiği deneysel çalışmalara paralel sonuçların alındığı sayısal modellemeler geliştirilmiştir. Tez çalışması teorik olarak; bilgisayar ortamında ABAQUS/CAE programı aracılığıyla sonlu elemanlar metodu kullanılarak, doğrusal olmayan analizlerle yürütülmüştür. Dış düğüm noktası sayısal modeli, gerçekte deneysel olarak sunulmuş çalışmanın parametreleri kullanılarak oluşturulmuştur. Sayısal modelin sonuçları deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Bilgisayar destekli sonlu elemanlar çözümlerinin, dış kolon kiriş birleşim noktalarının sismik yüklere karşı davranışını analiz etmede uygun bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Yapımı uzun zaman alan, zahmetli ve maliyetli laboratuvar deneylerine alternatif olarak; bilgisayar destekli sayısal çözümler kullanılarak zamandan ve deney maliyetlerinden tasarruf edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, numerical models have been developed in parallel with experimental studies results that examine the strength and ductility increase achieved by strengthening the exterior column beam joints which do not damaged yet with CFRP in reinforced concrete framed structures that are insufficient against seismic loads. The thesis work, theoretically; it was carried out with nonlinear analysis using finite element method by the ABAQUS / CAE program in computer environment. The exterior joints numerical model is constructed using the parameters of the study presented empirically in reality. The results of the numerical model have been verified by comparison with experimental results. Computer aided finite element solutions have proven to be a suitable tool for analyzing the behavior of exterior column-beam joints against seismic loads. As an alternative to time-consuming, laborious and costly laboratory experiments; time and experiment costs can be saved by using computer aided numerical solutions.