Afyon Gebeceler orta miyosen yaşlı memeli fosil lokalitesindeki koprolit bulguların analizi
Analysis of middle miocene locality of Afyon-Gebeceler coprolite findings
- Tez No: 405311
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜMEL TANJU KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Zooloji, Geological Engineering, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tabiat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Koprolit (fosil dışkı) Dünya'da ve Türkiye'de çok az sayıda memeli fosil lokalitelerinde kayıtlanmıştır. Koprolitler, çeşitli mikroskopi ve jeokimyasal analizlerin gelişmesiyle, fosil lokalitelerinin tafonomik süreçleri hakkında daha detaylı bilgi vermektedir. Koprolitler, geçmişin av-avcı ilişkisinin en somut kanıtlarını sunması nedeniyle, son yıllarda giderek önem kazanmıştır. Türkiye'de koprolitler üzerine yapılan çalışmalar son derece sınırlıdır. Bu çalışmada, Orta Miyosen yaşlı (13,5 m.y) Afyon-Gebeceler memeli fosil yatağında bulunan koprolitler (86 adet) yıkıcı olmayan (biyometrik ve morfolojik) analizlerle çalışılmış ve Ankara-Çandır ve Sinap memeli memeli fosil yataklarındaki koprolitler ile biyometrik ve morfolojik açıdan benzerlikler gösterdiği saptanmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, Gebeceler örneklerinin Çandır faunasında tanımlanmış kemik kırıcı karnivor türüne (Percrocuta tungurensis) ait olan örnekler ile benzerlik gösterdiği saptanmıştır. P.tungurensis'ın diş ve iskelet yapısı, leş yiyici ve açık ormanlık alanlarda yaşayan avcı bir forma işaret eder.
Özet (Çeviri)
Coprolites (fossil feces) were recorded at few localities from all around the world and Turkey. Coprolite findings give significant data about taphonomical process of fossil localities with the improvement of various microscopy and geochemical analysis. Especially, this analysis provides the most exact evidence about the history of predator-prey relationship that opens a window into the past. However coprolite studies in Turkey are very limited. As a result of this study, Middle Miocene (13, 5 Ma) locality of Gebeceler coprolites with Ankara-Çandır and Ankara-Sinap coprolites were examined biometrically and morphologically (non-Destructive) which showed close resemblage among these localities. According to the comparisons the coprolites of a bone crusher carnivore species (Percrocuta tungurensis) that was described in Çandır fauna were found to resemble to the coprolites found in Gebeceler locality. In paleoecological point of view, as P.tungurensis is generalized scavengers they were well adopted to open woodlands.