Kızıldağ Efeköy (GD Afyon) yöresi metamorfitlerinin petrografik yapısal incelemesi
  1. Tez No: 55366
  2. Yazar: FATMA YAVAŞ (BEKTAŞ)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ÜMİT TOLLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET İnceleme alam Afyon'un güneydoğusunda Kızıldağ-Işıklar-Efeköy arasında düşük mertebede metamorfizma geçirmiş Afyon Zonu içinde yer almaktadır. Temelde Çakmak Kuvarsiti ile başlayan istifin üzerine uyumsuz olarak Deliktaş Meta- konglomerası gelmektedir. Deliktaş Meta-konglomerası üzerinde Ballıca Filliti uyumsuz olarak bulunmaktadır. Ballıca Filliti ile İscehİsar Mermeri transgresif aşma sonucu birbiriyle geçişlidir. İscehisar Mermeri, Ballıca Filliti içinde bantlar halinde gözlenmektedir. Bu birimler üzerine uyumsuzlukla tipik Anadolu Platform Çökelleri ile eş yaşlı Değirmendere Rekristalize Kireçtaşı gelmektedir. Bu birimin Orta/Üst Devoniyen-Üst Permiyen zaman aralığında çökeldiği fosillerle tespit edilmiştir. Değirmendere Rekristalize Kireçtaşı üzerinde açısal uyumsuzlukla Elmacık Konglomerası (Üst Permiyen (?)-Triyas) ve Gözsüzlü Kireçtaşı (Triyas-Alt Jura (Liyas)) gözlenmektedir. Bu birimlerin üzerinde Işıklar Kireçtaşı, Gebeciler Formasyonu ve Neojen'e ait marnlı gölsel kireçtaşı bulunmaktadır. Afyon Metamorfitleri üzerinde üç farklı metamorfizmanın etkili olduğu tespit edilmiştir. İlk metamorfizma, Çakmak Kuvarsiti'ni etkileyen düşük dereceli bir metamorfizmadır. Deliktaş Meta-konglomerası, Ballıca Filliti ve İscehisar Mermeri, üsteleyen kıvnmlanmaya sebep olan ve muhtemelen Geç Kaledoniyen Oroj enezi sonucu gelişen ikinci bir metamorfizmadan (M2) etkilenmişlerdir. Üçüncü metamorfizma (M3) ise, Değirmendere Rekristalize Kireçtaşmı etkilemiş çok düşük- düşük dereceli bir metamorfizmadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation area is situated on Kızıldağ-Işıklar-Efeköy townships which is located southeast of Afyon. Area is in Afyon Zone which has low-grade metamorphism. The basement rock is Çakmak Quartzite. Deliktaş Meta-conglomerate is overlain as unconformability to Çakmak Quartzite and Ballıca Phyllite is overlain to Deliktaş Meta-conglomerate. Ballıca Phyllite and İscehisar Marble are transitional with each other because of transgresive overlap, iscehisar Marble is seen in Ballıca Phyllite as a thin layer. Değirmendere Recrystalized Limestone (Anatolian Platform Deposits) is overlain as unconformability to these series. Middle/Upper Devonian-Upper Permian ages Değirmendere Recrystalized Limestone consists of a number of fossils. Elmacık Conglomerate (Upper Permian (?) - Triassic) and Gözsüzlü Limestone (Triassic - Lower Jurassic (Liassic)) are overlain as unconformability to Değirmendere Recrystalized Limestone, Işıklar Limestone, Gebeciler Formation and Neogene Lake Limestone with marl are overlain to these series. Three different metamorphisms are affected on Afyon Metamorphites. First metamorphism which is low-grade metamorphism affected on Çakmak Quartzite. Deliktaş Meta-conglomerate, Ballıca Phyllite and iscehisar Marble are twisted by second metamorphism (M2) at Late Caledonian Orogeny. Third metamorphism which is affected on Değirmendere Recrystalized Limestone is very low-low grade metamorphism.