Baraj gölü doluluk tahmininde bulanık mantık yaklaşımı
Dam lake forecasting the fuzzy logic approach
- Tez No: 405408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya gün geçtikçe kuraklığa doğru gitmektedir. Su ihtiyacımız insan nüfusu artıkça artmakta fakat su kaynakları azalmaktadır. Su havzaları ve özellikle baraj gölleri bu varlığın korunması ve iyi yöneltilmesi için hayati tesislerdir. Baraj göllerindeki su varlığının doğru yönetilebilmesi su miktarının bilinmesinden öte yakın gelecekte bu miktarın tahmin edilebilmesine de bağlıdır. Özellikle İstanbul nüfus yoğunluğu çok fazla olan bir metropoldür. Bu metropolün su kaynaklarını doğru bir şekilde yönetmek çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle değişik projeler düşünülmekte ve uygulamaya geçirilmektedir. Bu projelerde su ne zaman azalır, barajlardaki suyun azalması önceden tahmin edilebilir mi? Bu sayede önlemler alınabilir mi? gibi temel sorular ortak noktalardır. Bu tez çalışmasında; İstanbul Terkos Baraj Gölü uygulama alanı seçilerek gelecekteki su seviyesini tahmin edilmesi için günümüz ve yakın geçmişteki veriler kullanılarak bir tahmin mekanizması oluşturulmaya çalışılmıştır. Yapılan uygulamada; Terkos Barajında son 12 yılın su değerleri yardımıyla, ANFİS yöntemi ile bir modelleme mekanizması kurarak gelecekte su değerlerinin en doğru şekilde tahmin edilmesi temeli araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drought is growing day by day in the world. Water necessity have been growing with the increasing population but water resource have been decreasing. Water basins and especially, dam ponds are extremely important facilities for preserving and managing the water. Efective management of water inventory in the dams is deals with the right determination of water level and even correct prediction of water level for the close future also. Especially, Istanbul metropol city has dense population. Managing the water resources of this metropol city is very important. Therefore, various kinds of projects and applications have been developed for this subject. Fundamental and common questions of these projects are: when the water level decreasing and how the time of critical water level can be predicted. In this study; Development of prediction mechanism of water level model has been studied with the data of close past and current in the base of Istanbul Terkos Dam. With application of ANFIS method has been used for this prediction alghorithm with the data set of water level in last ten years for this Terkos Dam.