Karacaören?I Baraj gölü'ndeki sudak (Sander lucioperca Linnaeus, 1758)'ın populasyon yapısında oluşan değişimlerin belirlenmesi
Determination of the changes of pikeperch (Sander lucioperca (Linnaeus, 1758)) population structure in Karacaören?I Dam Lake
  1. Tez No: 316060
  2. Yazar: GÜRKAN SALİH KARABACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA ARZU BECER ÖZVAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Karacaören-I Baraj Gölü'ndeki sudak (Sander lucioperca (L., 1758)) populasyonundaki değişimlerin bu gölde ve bu balık türü ile daha önce yapılan çalışmalardan elde edilen verilerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada ilgili kurumlardan elde edilen güncel bilgiler paralelinde, söz konusu populasyondaki azalmanın nedenleri hakkında değerlendirme yapılarak daha sonra yapılacak çalışmalar için faydalı bir kaynak oluşturmaya çalışılmıştır. Örnekleme çalışması Kasım 2008 tarihinden Ekim 2009 tarihine kadar devam etmiştir. Örnekleme yapılan periyotta gölde faaliyet gösteren kooperatif ve balıkçılarla ilişkiye geçilerek daha fazla miktarda birey elde edilmeye çalışılmıştır. Avlanmanın yasak olduğu 15 Mart 2009- 15 Haziran 2009 döneminde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan izin alınarak balık avcılığı yapılmıştır. Kasım 2008- Ekim 2009 tarihleri arasında toplam 113 sudak balığı elde edilmiştir. Yakalanan balıkların 42 adedinin dişi (% 37,2), 71 adedinin erkek (% 62,8) birey olduğu tespit edilmiştir. Yakalanan balıkların çatal boylarının 19,7 cm ile 68 cm arasında, vücut ağırlıklarının ise 77,5 g ile 3472,9 g arasında değiştikleri gözlenmiştir. Balıkların yaşlarının I ile IX arasında değiştiği, I. yaş grubunun % 39,9 ve V. yaş grubunun % 28,3 ile çoğunluk yaş gruplarını oluşturduğu görülmüştür. Yakalanan balıkların mide doluluk oranlarına bakılmış ve değerlendirmeye alınan bireylerin % 29,88'inin midesinin dolu olduğu, dolu mideler incelendiğinde çoğunlukla (% 89,41) gümüş balığına (Atherina boyeri Risso, 1810) rastlanmıştır. Karacaören-I Baraj Gölü'nden elde edilen sudak balıklarının kondisyon faktörü değeri 1,001 olarak tespit edilmiştir. Bu gölde de diğer göllere benzer özellik gösterecek şekilde sudak populasyonunda ciddi bir azalmanın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims at comparing the difference in population structure of pikeperch (Sander lucioperca (L., 1758)) in Karacaören-I Dam Lake with the data gathered from the studies done before. The process of sample collecting continued from December 2008 to October 2009. During the sample collecting period, it was tried to gather as many people as possible by contacting the fisherman and cooperatives which are active in the lake. During the fishing prohibited period which is between 15 March 2009 and 15 June 2009, it was tried to collect samples by getting the permission of Ministry of Agriculture. Between November 2008 and October 2009, 113 pikeperches were caught. It is determined that from fishing, 42 pikeperches are female (37,2 %), 71 pikeperches are male (62,8 %). It is observed that the length of the fish hunted ranges between 19,7 cm and 68 cm and the weight of the fish hunted ranges between 77,5g and 3472,9 g. It is determined that the age of the fish ranges from I to IX and the age groups I (39,9 %) and V (28,3 %) constitute the majority. The stomach fullness level of the fish hunted is examined and it is determined that the stomachs of samples are 29,88 % full and when full-stomachs are examined, Atherina boyeri is mostly (89,41 %) identified. The condition factor of pikeperch caught in the Karacaören-I Dam Lake is determined to be as 1,001. It appears that there is a crucial decrease in the population of pikeperch in this lake, like in the others.