Prof. Dr. Mustafa Kafalı'nın hayatı ve eserleri
- Tez No: 405426
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHALİK BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Türk Tarihinin, Ortaçağ'dan Yeni ve Yakınçağ'a kadar farklı alanlarda araştırma ve incelemeler yapmış, yakın dönem tarihçiliğimizin önemli isimlerinden biri olmuştur. Yazdığı eserler ve yetiştirdiği öğrencileriyle modern Türk Tarihçiliğinin gelişmesine büyük katkılarda bulunmuş, önemli bir bilim insanı olmuştur. Ortadoğu Tarihi, Anadolu'nun Fethi ve Türkleşmesi, Kafkaslarda yaşayan Türk soydaşlarımız, Türk Dünyası gibi çalışma alanları, Mustafa Kafalı'nın üzerinde durduğu başlıca konuları oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türk tarihçiliğine önemli hizmetleri bulunan Prof. Dr. Mustafa Kafalı'nın hayatı, eserleri ve kişiliği ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışma sırasında kendisinin kitapları, makaleleri ve diğer çalışmaları temel alınarak bir metin tesis edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Turkish History, Medieval and Modern Times from new research and studies done in many different areas, recently became one of the important names. He taught his students wrote the works and made great contributions to the development of modern Turkish historiography, has been an important scientist. Middle East History of the Conquest and Turkification Anatolia, Turkey Kinsman our living in the Caucasus, Turkey workspaces like the world, are the main issues on which Mustafa Head. This study has important services to Turkish historiography Professor Dr. Mustafa's life is headed, has tried to approach his work and personality. During his study books, articles and other studies have attempted to plant a text based.