2001 ve 2008 Krizlerinin Türk bankacılık sektörüne etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the impacts of 2001 and 2008 Crises' on Turkish banking sector
- Tez No: 405435
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HASAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemizde ve dünyada bugüne kadar pek çok ekonomik kriz yaşanmıştır. Bunların bir kısmının etkileri sarsıcı ve etki alanı global olurken bazıları sadece ülkelerin içsel dinamiklerinden kaynaklı meydana gelmiştir. Ülkemizde de yanlış ekonomi politikaları, finansal sistemin zemininin sağlam olmayışı ve siyasi belirsizlik ortamının etkisiyle yaşanan Kasım 2000 ve Şubat 2001 Krizleri; finansal sistemin ve ekonominin çöküşüyle sonuçlanmıştır. Kriz sonrasında ekonominin lokomotifi konumudaki“bankacılık sektörü”yeniden yapılandırılmış, yapılan yanlışlardan ders alınma yoluna gidilmiştir. 2008 yılında ABD'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan 2008 Krizi'nden Türkiye ekonomisi de olumsuz etkilenmiş, ancak finans sektörü krizin üstesinden en az hasarla gelebilmiştir. Bu tez çalışmasında; krizlerin nedenleri, türleri ve Türkiye'de yaşanan ekonomik krizler incelenmiş daha sonra Türk bankacılık sisteminin tarihsel gelişimi ve taşıdığı riskler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde 2001 ve 2008 krizleri ile bu krizlerin makroekonomik veriler ve bankacılık sektörü açısından etkileri karşılaştırılmış ve son bölümde anket çalışması ise araştırma sonuca ulaşmıştır. Türkiye ekonomisi 2001 ve 2008 krizleri ile büyük kayıplar vermiş ancak bankacılık sektörü 2001 Krizi sonrası getirilen düzenlemeler neticesinde 2008 Krizi'nden sermaye yapıları ve bilançoları bakımından sağlam bir şekilde çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been an amount of economical crises both in Turkey and in the world. While some of these crises' effects were traumatic and global, some of them stemmed from only the countries' internal dynamics. Similarly in our country, fallaciously formed economic policies, the fact that the financial system lacked a strong infrastrucute and due to November 2000 and February 2001 crises which occurred because of the politically ambiguous environment, ended up with the collapse of the financial system and economy. Aftermath the crises, lessons have been learned and“banking sector”, situated as the engine of the economy, has been re-structred. Turkey has also been negatively effected from the 2008 Crisis, which has started in the USA and impacted whole world, but its finance sector overcame the crisis with minimum damage. In this thesis, the causes and types of the crises occurred in Turkey have been analysed. Then the historical development of the Turkish banking system and the risks it carries have been deliberated. In the third part, 2001 and 2008 crises and their impacts have been compared in terms of macroeconomic data and banking sector. In the last section the research has been resulted with the survey study. Turkish economy has given important losses in 2001 and 2008 crises, however, due to the new regulations brought aftermath of the 2001 crisis, it has come out vigorous from the 2008 crisis in terms of capital structures and balances.