Tükenmişlik sendromu ve iş doyumuna etkisi
Burnout syndrome and effect to the job satisfaction
  1. Tez No: 405436
  2. Yazar: VİLDAN DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tükenmişlik sendromu işlerinden dolayı insanlarla etkileşim içinde olan mesleklerde daha çok görülmekle birlikte günümüzde çok yaygın olarak herkes tarafından bilinen bir kavramdır.Sağlık personeli de tükenmişlikle karşılaşan en önemli meslek gruplarından biridir.Bu çalışmayı da kendimde bir sağlık çalışanı olduğum için bu sektördeki en azından çevremdeki yada kurumumdaki çalışanlara bu konuyu anlatıp mücadele konusunda yardımcı olmaktır.Bu tez çalışmasında tükenmişlik sendromu ve iş doyumuna etkisi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın başında tükenmişlik sendromu ve iş doyumu kavramları açıklanmış bu konuda yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Tükenmişlik sendromuna yol açan faktörler kavramı açıklanmış, bireysel nedenler,insanlar arası ilişkilerden kaynaklanan nedenler ve örgütten kaynaklanan nedenler anlatılmıştır. Tükenmişlik sendromunun kişiye,iş yaşamına,aile hayatına etkileri anlatılıp neden olduğu öteki etkiler üzerinde durulmuştur.Tükenmişlik sendromu ile mücadele yöntemlerinde ise hem kişisel yöntemler hem de örgüt düzeyinde mücadele yöntemleri açıklanmıştır.Çalışmanın son bölümünde de tükenmişlik sendromunun iş doyumuna etkisi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome to interact with people because of jobs in occupations that are more although nowadays most commonly is a concept known by everyone. Health care providers are the most important professions experiencing renunciation drained man. That's because I'm heathcare worker myself working in this sector, at least around me or tell about it to employees in the isntitution, is to help in the fight. This thesis study of burnout and job satisfaction the effect emphasized. At the beginning of the Burnout Syndrome Research and job satisfaction has been made in this regard in terms of the concepts of research are provided. Burnout Syndrome's effects are emphasized on person, life, family life and the effects caused by other effects. Burnout Syndrome in ways with both personal methods and methods of struggle has been opened at the level of the organization.İn the final part of the study Burnout Syndrome's effects to the study job satisfaction is described.