Stok yönetiminin hastane performansına etkileri: Bir kamu hastanesi örneği
The effects of stock management on performance of the hospital: A state hospital example
  1. Tez No: 405438
  2. Yazar: AYŞEGÜL ARDIÇ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Stoklar, işletmelerin bilançolarında aktiflerin ve dönen varlıkların içerisinde büyük yer kaplamaktadır. Hastane bilanço aktiflerinde, tıbbi malzeme, tıbbi sarf ve ilaçlar bulunmaktadır. Stok bulundurma maliyetinin yanında, sipariş maliyeti, üretime hazırlık maliyeti ve stoksuzluk maliyetinin de olması yöneticilerin stoklara ilişkin karar vermede akılcı davranmasını gerekli kılmaktadır. Stokların hastanelere yüklediği her türlü maliyetin dikkatle analiz edilmesi verimli, etkin ve kaliteli bir sağlık hizmeti verebilmek için kaçınılmazdır. Çalışmanın amacı, stok yönetiminin hastane performansına etkilerini saptayarak, stok yönetiminin hastaneye yüklenmiş olduğu maliyetleri ortaya koymaktır. Çalışma kapsamına, İstanbul Avrupa Yakası'nda faaliyet gösteren bir eğitim ve araştırma hastanesinin 2010 – 2014 yılı finansal tabloları değerlendirilmesi, Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS) üzerinden Malzeme Kaynakları Yönetim Sistemi (MKYS) ile kurumların aylık stok giriş çıkışları, borçluluk gün süresi, kamu hastanesine ait sağlık tesisi verimlilik değerlendirmesi karnelerinin mali kriterleri alınmıştır. Çalışma yöntemi olarak retrospektif alan araştırması ile finansal analiz teknikleri kullanılmıştır. Literatür taraması, mesleki bilgi, gözlem ve deneyimlere de yer verilmiştir. Yapılan incelemelerde, stok yönetimin sağlık tesisi verimlilik karnesi üzerinde mali performansa etkisi olarak verimlilik karnesi mali kriter gösterge puanını %10 ölçüsünde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Inventories have a major part in bussinesses' balances and active assets. Medical equipment, medical supplies and medicinal drugs are the assests in hospital balance. It is important for the management to keep in mind the costs of ordering, preparation and empty inventory along with the costs of keeping the inventory. It is vital to carefully monitor the costs of inventory to be able to give the best possible health service. The aim of this study is to analyse the effects of inventory management on the performance of the hospital in order to work out the cost of inventory management on the hospital. 2010-2014 financial reports anaylsis, inventory changes of the hospitals and their amount of days in-debt through Material Resource Management System (MRMS) through Core Resource Management System (CRMS) from a research and teaching hospital in Istanbul European region, the financial criteria of the health facility efficiency ratings are included in this study. Retrospective field study and financial analysis techniques are the study methods used. Literature, professional knowledge, observation and experience in field are also included in this study. It is calculated in the light of the analyses that inventory management has an impact of 10% on the financial criteria of the health facility effeciency rating of the hospital.