Çalışma hayatında örgütsel iklim ve iş doyumu
Job satisfaction and organizational climate in working life
- Tez No: 405439
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Modern yönetim yaklaşımlarında katılımcı yönetim anlayışı uygulandığı için örgütsel iklim ve iş doyumu kavramları çalışma hayatında ve çalışma psikolojisi alanında kullanılmaktadır. Çalışma hayatında iş gören, hayatının önemli bir bölümünü örgütlerde iş sahibi olmak ve yaşamını idame ettirme çabası içinde geçirmektedir. Birey günlük hayatının büyük çoğunluğunu işyerinde geçirdiği için bazen işyerindeki sorunlarını aile ortamına taşımaktadır. İş ortamının bireye ekonomik etkisi yanında psikolojik ve sosyal yaşantısına da önemli etkisi vardır. Bu çalışma örgüt üyelerinin örgütsel iklimi algılamalarını ve kendi kendini yöneten öğrenen örgüt olma yolunda adım atabilmelerini sağlayacaktır. Örgütsel iklim, algılanabilen ve örgüte belirli bir kimlik kazandıran bir kavram olduğu için insan davranışlarını açıklamada yol göstericidir. Örgütlerdeki iş görenlerin örgütsel iklimi algılama yetileri sayesinde örgütlerin yönetim sorunlarına kolay anlaşılır çözümler üretilebilir. İş görenin çalışma hayatındaki üretkenliğinin en önemli gereklerinden biri iş doyumudur, iş görene sağladığı hoşnutluk ve işin olumlu algılanma duygusudur. Ayrıca iş doyumu iş görenin işini ve etrafını değerlendirmesi sonucu geliştirdiği duygusal tepkidir. İş doyumu kişinin ihtiyaçlarıyla, değer yargılarının işiyle uyumudur. İş görenlerde yaşanan iş doyumsuzluğu sonucunda iş görende iş yavaşlatma, verim düşüklüğü ve disiplinsizlik yaşanır. İş doyumsuzluğu örgütlerin dış çevreden gelen tehditlere karşı güçsüzlüğün artırır. İş doyumsuzluğu çalışma verimliliğini olumsuz yönde etkiler, iş görenin işe bağlılığını azaltır. İş görenin iş değişikliği oranı artar ve bu durum örgüt ikliminin bozulmasına neden olur. İş doyumsuzluğu bireyin hayatını olumsuz yönde etkiler. Bu tez çalışmasın da örgütsel iklimin iş doyumuna etkisi incelenerek örgütsel iklim boyutunda iş görenin iş doyumunu artıran etkenler incelenmiştir. Ayrıca örgütlerin örgütsel iklim ve iş doyumu arasındaki anlamlı ve olumlu etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since participatory management understandings are applied in modern management approach, organizational climate and job satisfaction concepts are used in working life and industrial psychology field. The workers in working life, spend the most important part of their life trying to get a job in organizations and maintain their life. Since they spend most part of their life at work, sometimes they carry their problems from work to their houses. Business environment effects not only person's economic life but also it effects his phscological and social life. This study will privode the organization the members of organization to percept organizational climate and to be able to step in the way of self-managing and learning organization. Since organizational is a concept that can be percepted and make them gain an identitiy to organization, it's a guide to explain the human behavior. Thanks to the skills of perception of organizational climate of the workers in organization, easly understandable solutions can be produced for management issues. One of the most important needs of workers' productivity in working life, is job satisfaction, the sense of satisfaction and pozitive perception of work. Also job satisfaction is an emotional reaction that the workers' improved as a result of evaluation of their job and environment. Job satisfaction is the harmony of person's values and needs and his job. As a result of dissatisfaction of the workers, slowing down the job, indiscipline and low efficiency can be experienced by the workers. Job incerases the weakness of the organizations against the threats that come from the external environment. Job dissatisfaction effects work productivity negatively and reduce workers' dedication to their Works. The job change rage increases and this causes the distruption of the organizational climate. Job dissatisfaction effects workers' life negatively. On this thesis, the effects of the“Organizational Climate”on the Job Satisfaction" and the factors of increasing job satisfaction of workers on the organizational climate dimension are examined. Also it is examined significant and positive effects between organizational climate and job satisfaction are examined.