Tütün ile mücadelenin erişkin sigara bağımlılarına etkileri
The effects on the non addicted of adults of the fight against tobacco
- Tez No: 405452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sigara bağımlılığı gün geçtikçe artmasına rağmen bir taraftan da her ülkenin kendine ait yasalarıyla desteklenen tütünle mücadele çalışmaları başlatılmıştır. Ülkemizde uygulanmaya başlayan 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında yapılan çalışmalar mevcuttur. Çalışmada 4207 sayılı Kanun maddeleri göz önünde bulundurularak, kanun kapsamında yapılan çalışmaların İstanbul Avrupa Yakasında gelişi güzel seçilen sigara içen veya bırakmış olan erişkin bireylere etkileri anket çalışmasıyla incelenmiştir. Anket çalışmalarında 209 kişinin anketleri değerlendirmeye alınmıştır. Ankete katılan bireylerin 110' u erkek, 99'u ise kadındır ve katılımcıların yaş aralıkları, eğitim durumları, medeni durumları, iş durumları, günlük sigara içme oranları, sigaraya başlama yaşları, sigaraya başlama nedenleri, günlük sigara içme durumları, Kanun hakkındaki bilgileri, sigarayı bırakma istekleri ve Kanunun sigara bırakma istekleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Anket çalışması incelemesi sonucunda Kanunun sigara içen bireyler üzerinde etkisi olduğu görülmüş fakat bu etkinin sınırlı olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every country starts to make studies on counter smoking supported by their own laws, despite the increase on smoking addiction day by day. In our country, there are many works of law which are applied under the law 4207 Preventing and Controlling The Damages of Tobacco Products. In the research, considering the articles of the law 4207, the work on covering the law is analyzed with a survey study which is about the effects on randomly selected adults who smoke or give up smoking, in the European side of Istanbul. In surveys, one hundred and nine study surveys are taken under review. One hundred and ten men and ninety nine women joined the survey. Participators' age ranges, educational backgrounds, marital status, jobs, daily smoking rates, the ages to start smoking, the reasons for smoking initiation, the information about the law, willingness to stop smoking and the effect of the law on their willingness of smoking cessation were examined. Within the results obtained, smokers are under the influence of the law however this effect is limited.