H. 1293 (M. 1876) tarihli Tuna Vilayeti Salnamesi'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
1293 transcription and evaluation of Tuna City's Year Book
  1. Tez No: 405471
  2. Yazar: SENEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Osmanlı Devleti'nde Tanzimatla birlikte idari alanda başlayan köklü değişikliklerin bir sonucu olan vilayet nizamnameleri ile Osmanlı idari birimleri yeniden şekillendirilirken vilayetlerde salname adıyla yıllıklar tutulmaya başlanmıştır. İncelediğimiz H.1293 (M.1876)tarihli Tuna vilayeti salnamesine göre vilayet 7 sancak, 60 kaza ve 5 nahiye'den oluşmaktadır. Vilayet salnamelerinin tümünde olduğu gibi bu salnamemizde de sâlnamelerinin ilk sayfalarında kaçıncı defa ve nerede basıldığı yer alır, daha sonra Hz.Adem'den sonra dünyada meydana gelen önemli olayların yer aldığı ve tarihlerinin gösterildiği bir takvim yer almaktadır. Ardından bölgenin en büyük mülki amiri olan vali, asker, ümera, memurin ve pek çok görevlinin isimleri ve görevleri yazmaktadır. Osmanlı devletinde idari taksimat vilayet sancak kaza ve nahiye şeklinde olduğu için Vilayet sâlnamelerinde de bu sıra ile görevlilerin isimleri, vazifeleri belirtilmektedir Anahtar Kelimeler : Tuna, vilayet, salname, Osmanlı
Özet (Çeviri)
It was began to hard out as Annual books in the Ottoman State that as a result of these, Vilayet Nizamname had been hatched out with the begining of fundamental changing of government in Tanzimat Era in Ottoman State.As the Salname of Tuna Vilayet that we have examined Vilayet has got seven Sanjaks, sixty towns and five Nahiye. It is written on the Salname taht where it is written and how many times it is written was seen on this Salname's first it is pages same as in all Salnames. Then there is a calendar which indicates important events from adam to that time. After that there are the names of governor, soldiers, scientists, officers and the other staffs and their duties.It was divided as Vilayet, Sancak, Kaza and Nahiye on the Vilayet Salnames so all things were indicated as this order, such as; staffs' name and their duties. Key Words; Tuna, Vilayet, Annual book, Ottoman.