Belirsizlik altındaki lojistik problemlerin bulanık mantık kullanılarak modellenmesi ve çözümü
The modeling and solving logistic problems under uncertainty by using fuzzy logics
- Tez No: 405529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÜLBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Lojistik maliyetler, işletmelerin önemli gider kalemleri arasındadır. İşletmeler, bu maliyetleri en düşük seviyede tutmanın yollarını arar. Bu amaç doğrultusunda üretmiş oldukları ya da sundukları hizmetlerin kalitesinde bir azalma olmadan maliyeti düşürmek ve de gelirlerini arttırma hedefindedir. İşletmeler bu hedefleri sağlamaya çalışırken birçok problemle karşı karşıya kalırlar. Bu problemin çözümü problem parametrelerinin tam olarak kesin olduğu varsayımı üzerine geliştirilmiştir; fakat gerçek hayatta belirsizlik söz konusudur. Belirsizlik altındaki problemlerin modellenmesinde bulanık mantık yaklaşımı son yıllarda başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu çalışmada belirsizlik altındaki ulaştırma problemleri, tek kaynaklı fabrika yerleşimi problemleri, yerçekimi yerleşimi problemleri, ağ optimizasyonu problemleri, tek kaynaklı fabrika yerleşimi problemi, atama ve aktarma problemleri bulanık mantık kullanılarak, değişik bulanık doğrusal programlama yöntemleri ile modellenerek LİNGO paket programı yardımı ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Logistic costs, constitute one of the most important expense items of corporations which seek methods of keeping these costs as low as possible. By doing this, corporations target to lower the costs and to increase the revenues without compromising the quality of their offerings regardless of whether they are providing goods or services. Corporations face a significant number of challenges while trying to match these targets. These problems can be solved with the assumption that all the parameters of any such problem are given as certain, however in real life, uncertainty prevails the domain of problem solution. In recent years, fuzzy logic is increasingly applied with success for modelling of the problems under uncertainty. In this work; transportation problems, single source factory localization problems, gravity localization problems, network optimization problems, assignment and transportation problems are solved with the aid of LINGO package program by modeling with a variety of fuzzy linear programming methods using principles of fuzzy logic.