Gaziantep turizmi ve sürdürülebilirlik: Yerel halk bakış açısı üzerine bir araştırma
Gazi̇antep tourism and sustainability: A research on the local community perspective
  1. Tez No: 405534
  2. Yazar: ELMAS BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Gaziantep mevcut turizmi ve sürdürülebilir turizmde Gaziantep'te neler yapılması gerektiğinin, yerel halk nezdinde değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu Ekim 2014- Şubat 2015 tarihleri arasında Gaziantep şehir merkezinde yaşayan 424 yerel halk üzerinde gerçekleştirilmiĢtir. Anket sonuçları bilgisayar ortamında SPSS 16.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan Gaziantep halkının demografik özelliklerine yönelik sorular, frekans ve yüzde dağılımı ile test edilmiştir. Gaziantep mevcut turizm imkânları, Gaziantep turizminin güçlü ve zayıf yönleri ve sürdürülebilir turizmde Gaziantep'te yapılabilecekler konusunda yerel halkın algısının ölçülmesi ve deneklerin demografik özellikleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) testlerinden faydalanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda yerel halkın Gaziantep turizmine bakış açısının genel olarak“olumlu”olduğu tespit edilirken, yemek kültürünün gelişmiş olması ile şehrin tarihi, kültürel yapı ve doğal güzelliklerinin korunmuş olması Gaziantep turizminin güçlü olduğu yönler şeklinde tespit edilmiştir. Bununla birlikte Gaziantep turizminin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla yapılması gereken en önemli unsurların başında tanıtım ve reklam faaliyetlerinin artırılması ve tarihi yapıların restore edilmesi olduğu sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared with the aim of evaluation of local people about existing tourism in Gaziantep and what should be done in Gaziantep city with the sustainability in tourism. The prepared questionnaire survey with this aim wasapplied to 424 people in October 2014 and February 2015. The survey results were analysed with SPSS 16.0 program. The intended questions for Gaziantep's people demographic characteristics were tested with frequency distribution. The following tests were used for the measurement of perception about what to do in sustainability tourism, Gaziantep tourism of local people, strong and weak aspects of Gaziantep tourism, independent sample t-test and one way analysis of variance (Anova). As a result of research, while locals who attended to the survey, determined that the point of view of locals to Gaziantep tourism was generally positive, rich culinary culture, history of city, cultural structure and protected natural beauties emerged as stronger aspects of Gaziantep. In addition to this, the most important aspects to provide sustainability of tourism in Gaziantep were to increase promotional and advertising activities and restoration of historical constractions.