Devlet inşasında halkla ilişkiler: Birleşmiş Milletler Doğu Timor örneği
Public relations in state building United Nations case study: East Timor
- Tez No: 405549
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Birleşmiş Milletler 2. Dünya Savaşı sonrasında yaşanılan büyük yıkımdan alınan dersler ve ülkeler anlaşmazlıkların bu boyutlara gelmeden önce çözüme kavuşturulması zarureti ile kurulmuştur. Barış Misyonları sayesinde de toplumlara ulus ve devlet çatısı altında birlikte yaşamanın nedenini anlatma becerisine sahip bir organizasyon haline gelmiştir. İmparatorluklar döneminin ve sömürgelerin sona ermesiyle Birleşmiş Milletler sadece çatışmaları önleyen bir organizasyon olmaktan çıkararak bir devletin bütün kurumlarını kuran ve bu konuda kararlar alan bir yapıya dönüşmüştür. Bu tarihsel süreç; bir arada yaşamak gayesiyle ortak dil, din, ırk, bayrak ülkü, gelenek – görenek ve kültür paylaşımları sonunda ortak bir çatı altında bir araya gelmiş insanların ve ulusların devletler kurmasına sebep olmuştur. Sürekli dış müdahaleler altında kalan ve çatışmalarla karmaşaya sürüklenen coğrafya da yaşayan insanlar, BM serasında var olandan daha kısa sürede demokrasilerini olgunlaştırma ve sosyo-kültürel meselelerini çözme ve devlet sistemlerini kurma gayreti içerisine girmişlerdir. Bu durum ise Birleşmiş Milletlerin mümkün olan en kısa sürede ve maliyette küresel barışın tesisini sağlayacak yeni yollar aramasına sebep olmuştur. Doğu Timor ölçeğinde incelenen halkla ilişkiler kampanyalarının bu anlamdaki rolü ise ülke sınırları içerisindeki silahlı kuvvetlerin mevcudiyetinin kabulünü ve düzgün bir devlet sistemini inşa ederek tüm toplumun buna entegre olmasını sağlamaya çalışmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The United Nations was founded in 1945 after the devistated World War II along with the lessons learned from the necessity to solve the problems of the countries before it becomes bigger. Also with the help of its peace keeping missions, it also converted to an institution and built capacity to persuade people that they can live together as a nation and a state. By the end of the empires age and the colonialism, UN has converted itself from being not only an institution to prevent clashes but the one to shape a state and a decision maker. This historical process gathered the people and nations under the formed states by the intention of living together, sharing the common language, religion, race, flag, ideals and traditions. Although they had difficulties with the constant external interventions, people had the intention of building their own states and democrasies under the leadership of the UN. UN is forced to seach and invent different intervention methods to ensure the global peace in the shortest period of time and the cheapest way. In East Timor's case study; the intensive public relations campaigns served to get the acceptance of people for the presence of the armed forces and get the support for a democratic institutional structure of the country through the whole community's integration.