Mesti Divanı: Metin - inceleme
Mestî Di̇vani: Text - revi̇ew
- Tez No: 405548
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Elinizdeki çalışma, inceleme ve metin olmak üzere iki ana kısma ayrılmıştır. İnceleme kısmında tek nüsha olan Divandan hareketle şairin hayatı, edebi kişiliği ve üslubuna dair bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölüm ise metnin kendisinden oluşmaktadır. Metin, çeviri kurallarına göre günümüz imlasıyla Latin Alfabesine aktarılmıştır. Divan iki bölümden meydana gelmektedir. İlk bölüm şairin kendi şiirlerinden oluşurken ikinci bölüm mecmua tarzındadır.
Özet (Çeviri)
Your study review is divided into two main parts and text. Review only in the life of the poet with the couch, single personality and nusha style includes the information about the. The second part consists of the text itself. Text translation according to the rules of today's signature of the Latin Alphabet have been conveyed. Two parts of the sofa mixed occur. The first part consisted of a poem by the poet himself, while the second part of the magazine is in the style department.