Vergi incelemesinin vergilemede verimlilik açısından değerlendirilmesi ve analizi
Evaluation and analysis of tax review in terms of productivity in taxation
- Tez No: 405560
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Vergi; devletin kamu ihtiyaçlarını karşılamak üzere kişi veya kurumların gelirleri, servetleri ve harcamaları üzerinden cebren aldığı ekonomik değerdir. Vergi incelemesi, beyan edilerek ödenen vergilerin doğruluğunu araştırmakta olup vergi kaçakçılığının önlenmesinde etkili olmaktadır. Vergi incelemesi; eşitlik ve adaleti sağlayarak, kişilerin vergiye uyumlarının gelişmesinde de rol sahibidir. Vergi incelemesi ile ödenmesi gereken vergilerin doğruluğu araştırılarak vergilemede verimlilik sağlanmaktadır. Çalışmada, ülkemizde vergi inceleme sisteminde yapılan değişikliklerin vergilemede verimlilik açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak, vergi incelemesi tarafları arasında yapılan anketle vergi inceleme sistemindeki durum tespit edilmiş ve vergi incelemesine taraf olan kişilerin görüş ve önerileri alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, sistemdeki aksaklıklar belirlenerek bu aksaklıklara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tax is an economic value that is compulsorily taken from therevenues, wealth and spending of individuals' and instituions' for meeting any public needs by the State. Tax review process investigates the accuracy of the tax paid by declaration and is effective in the prevention of any tax evasions. In addition, tax review plays a role to develop tax compliance for the individuals by ensuring equality and justice. Taxation productivity is ensured by the tax review process after inspecting the accuracy of the tax that needs to be paid. In this study, the changes made in the tax review system in Turkey are intended to be evaluated in terms of taxation productivity. For this purpose, the state of the tax review system was established by a survey between the parties of the tax review process and the opinions and recommendations of tax review parties were received. According to the findings, any deficiencies in the system had been identified and solutions for these deficiencies were offered.