Sosyal teoride toplum ve ulus devlet kavrayışı
The comprehension of society and nation state in social theory
  1. Tez No: 405564
  2. Yazar: TUĞBA BAĞBAŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu doktora tezinin amacı, toplum ve ulus-devlet kavramının, sosyal teori ve bilimde nasıl kavrandığının değerlendirilmesidir. Ulus-devlet kavramının tarihsel, toplumsal, ve kuramsal anlamları dahilinde özellikle toplum imgesi üzerinden sosyal teori ve bilimle kurduğu ilişkinin doğasına ilişkin bir analizin, sosyal teori için önemi vurgulanmıştır. Bu yüzden çalışmada ulus-devlet, ulus, devlet, toplum, sosyal bilim ve teori kavramları birbirleriyle ilişkilendirilerek değerlendirilmişlerdir. Çalışmada bir sosyo-bilimsel kategori olarak ulus-devletin, sosyal teori ve bilimin temeli olarak addedilen toplum düşüncesini kısıtladığı eleştirisi tartışılmıştır. Bu tartışma dahilinde sosyal bilim ve teoride yaygın bir şekilde bulunan ulus-devlet - toplum çakışmasına getirilen çeşitli eleştirel yaklaşımlara yer verilmiştir. Bu eleştirel yaklaşımlar bağlamında ulus-devlet kategorisinin sosyal teori ve bilim açısından halen işlevsel bir kategori olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğini tartışmak için mevcut analizlere de yer veren ancak bunların ötesine geçmeyi öngören yeni bir perspektif arayışına duyulan ihtiyaç vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this Ph.D. thesis is to evaluate how the concepts of society and nation-state are comprehended in social theory and social science. In this thesis, it has been emphasized that the analysis of the relationship established between the concept of nation-state and the social theory and science especially through the society image within historical, social and theoretical meanings is significant for social theory. Therefore, the concepts of nation-state, nation, state, society, social science, social theory were assessed in relation to each other. In the study, it has been discussed whether as a socio-scientific category, nation-state limits the idea of society regarded as the fundamental of social theory and science. Within these discussions critical approaches regarding to the convergence of nation-state -society in social science and theory have also been included. In the thesis, in the framework of this critical approaches, the existing analyses discussing whether the category of nation-state can still be considered as a functional category in terms of social science and science are included in the study; however, it is also related to the need for a new perspective quest envisages going beyond them.