Vi̇lâyât-i Si̇tte'den Ameri̇ka'ya göçler, 1908 - 1914
Emigration to America from the Six Vilâyets, 1908 - 1914
- Tez No: 405563
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE FATMA ŞIVGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Keşfinden itibaren Amerika kıtası göç hareketinin tipik bir çekim merkezi olmuştur. Eski Dünya'dan Yeni Dünya'ya doğru 1850-1914 yılları arasında büyük bir göç hareketi yaşanmıştır. Avrupa'dan gerçekleşen göçlerden yaklaşık 20 milyon kişi A.B.D.'ye yerleşmiştir. Osmanlı İmparatorluğu süregelen bu göç akımından kıtanın keşfedildiği tarihlerde etkilenmemiştir. Ancak İmparatorluğun uykuda olan dış göç olgusu, güç kaybetmeye başladığı, milliyetçi hareketlerin baş gösterdiği son yüzyıllarında canlanmıştır. 1820-1830 yıllarında ki bu Amerikan Protestan misyonerlerinin Osmanlı topraklarına geliş tarihlerine tekabül eder, Amerika'ya göçler başlamıştır. Elbette Osmanlı'dan Amerika'ya gerçekleşen göçün muhtelif sebepleri vardır. Amerika'nın sanayileşmesi karşısında geride kalan imparatorluklar buraya iş gücü kaynağı sağlamaya başlamıştır. İşte tam bu nokta da iktisadi sebepler Amerika'ya doğru itici bir güç meydana getirirken Amerika'nın müreffeh yaşam koşulları göçmenleri kendisine doğru çekmeye başlamıştır. Bu tez ile 1908-1914 yıllarında, Meşrutiyet'in ilanından Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasına kadar olan süreçte Osmanlı'dan Amerika'ya gerçekleşen göçler incelenmiştir. Bu göç hareketinin incelenmesi Vilâyât-ı Sitte'den Amerika'ya göçler olarak daraltılmıştır. Osmanlı ahalisinin belirtilen yıllarda bu altı vilâyetten Amerika'ya göçlerinin izi sürülmüştür. İttihat ve Terakki Hükûmetinin göçe yaklaşımı ve uyguladığı siyaset anlaşılmaya çalışılmıştır. Göçe sebep olan itici güçler, çekici faktörler, göçün özellikleri ve neticeleri göç hareketinin detaylarında aranmıştır.
Özet (Çeviri)
From the early 15th century onwards, many immigrants came to America for a wide variety of reasons. There has been a great migration movement from the Old World to the New World between the years 1850-1914. For centuries European countries emigrated into all parts of world but approximately 20 million immigrants from Europe settled in the U.S. Ottoman Empire was not affected in this ongoing migration flows from the date of the discovery of America. However, the dormant emigration phenomenon in the Ottoman Empire has been revived at the time of dissolution. In particular, migration movement to America has begun between 1820s -1830s years that coincides to the arrival date of American Protestant missionaries to the Ottoman Empire. Of course, there are various reasons of emigration from Ottoman Empire. At this point, the prosperous living conditions of United States has begun to pull immigrants and hard economic conditions became a powerful driving force behind the immigration. In this thesis, between 1908-1914 years, the leading up proclamation of the Constitution to the outbreak of the WWI, were examined emigration that occured from the Ottoman Empire to the United States. This search was restricted geographically by the migration from Vilâyât-ı Sitte. The population emigrated to America from the six provinces of the Ottoman Empire has been traced back to 1908s. It has been tried to get the picture of the Committee of Union and Progress approaches and politics regarding migration movement. The push&pull factors, and the results have been investigated in the details of the migration.