Milli Mücadele Döneminde I. Ordu Müfettişliği
First Military Inspectorship in the Period of National Struggle
  1. Tez No: 405565
  2. Yazar: ORKUN CENBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDET KELEŞYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Mondros Mütarekesi'nin şartları bazı orduların lağvedilmesi ve kadroların yeniden düzenlenmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Ordularının kaldırılması nedeniyle birçok üst rütbeli subay İstanbul'a dönmek zorunda kalmıştır. İstanbul'a dönen bu subaylar memleketin kurtuluşu için askeri alanda planlar yapmışlardır. Bu planlar neticesinde Ordu Müfettişlikleri kurulması düşünülmüştür. Osmanlı ordusu üç müfettişlik bölgesine ayrılmış ve I. Ordu Müfettişliğine Fevzi (Çakmak) Paşa, II. Ordu Müfettişliğine Mersinli Cemal Paşa ve IX. Ordu Müfettişliğine de Mustafa Kemal Paşa atanmıştır. 1919 yılı Mayıs ayından 1919 Ağustos'una kadar görev yapan müfettişlikler Anadolu'da birlik ve beraberlik sağlayarak, işgallere karşı mukavemet duygusunun oluşmasında önemli roller üstlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The conditions of Armistice of Mudros has revealed the obligation of some armies to be eliminated and the staff to be rearranged. Due to the removal of militaries, lots of high ranking officers were obliged to return back to İstanbul. The officers that returned to İstanbul made military plans for the salvation of the country. In consequence of these plans, the establishment of Military Inspectorships was thought out. Military of the Ottoman Empire was seperated into three inspectorship areas and Fevzi (Çakmak) Pasha was assigned to First Military Inspectorship, Cemal Pasha of Mersin to Second Military Inspectorship and Mustafa Kemal Pasha to Ninth Military Inspectorship. These Inspectorships that served from May 1919 to August 1919 undertook a significant role in forming the sense of strength against the invasions by ensuring unity and solidarity in Anatolia.