Türk bankacılık sektöründe türev ürünler ve türev ürünlerin kullanımını etkileyen faktörlerin analizi
Derivatives in Turkish banking sector and analysis of factors affecting derivatives usage
  1. Tez No: 405581
  2. Yazar: CİHANGİR ÇAĞLAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Uluslararası piyasalarda sermaye hareketlerinin giderek mobil hale gelmesi neticesinde, piyasalarda volatilite artmaktadır. Şirketler bu volatiliteden daha az etkilenmek için türev ürünlere yönelmektedir. Bunun yanında çok uluslu şirketlerin oluşması ve azalan kârlılıklar, şirketlerin türev ürünlere olan talebini arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gün geçtikçe önemi artan türev ürünlerin, Türkiye piyasasının en önemli oyuncularından biri olan bankalar nezdinde kullanım alanlarını incelemektir. Tezde ulaşılmak istenen sonuç; sektörde türev ürünlerin hangi amaçlarla kullanıldığının ve türev ürün kullanımını etkileyen faktörlerin neler olduğunun tespit edilmesidir. Bu kapsamda seçilen 7 adet finansal ve 2 adet makroekonomik değişkenin yıllar itibariyle türev ürün kullanımını nasıl etkilediği istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to increasing mobility of capital, volatility is rising. For avoiding the increase of volatility, companies use derivatives. Specially, international companies use derivatives for hedging exchange risk. Decreasing profitability forces companies to use derivatives as well. The aim of this work is to analyze the usage of derivatives in Turkish Banking Sector which is one of the most important actors in Turkish economy. For this purpose 7 financial factors and 2 macroeconomic factors are analyzed statistically to determine how they affect the usage of derivatives.