Uluslararası Hukukta koruma sorumluluğu ve Afrika kıtasındaki uygulamaları
Responsibility to protect and its implementations in Africa
  1. Tez No: 405590
  2. Yazar: İZZETTİN ARTOKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Uluslararası sistem, Westphalia'dan bu yana devletlerin egemen ve eşit olması ilkesine dayanmıştır. Bu ilkelerde Soğuk Savaş'ın 1991 yılında bitişine dek bir sapma görülmemiştir. Fakat Soğuk Savaş sonrası dönemde modern uluslararası sistem ilk defa tek kutuplu bir yapıya bürünmüştür. Bu yapısal değişiklik, egemenlik anlayışına da yansımış, ortaya çıkan insani krizler, uluslar arası hukukta normatif ve pratik değişimleri zorunlu hâle getirmiştir. Liberal değerler çerçevesinde Westphalia sisteminin dönüşümü büyük bir önem kazanmıştır. Koruma Sorumluluğu doktrini, bu anlamda bir geçiş sürecini ifade etmektedir. Egemenlik anlayışının ve insani müdahalenin bu yeni yorumu, uluslar arası örgütlerin yapısında değişimi beraberinde getirmektedir. Yüzyılın en şiddetli krizlerinin yaşandığı Afrika kıtası da doktrinin ilk uygulama alanı olmuş, bölgesel bir örgüt olan Afrika Birliği bu doğrultuda çeşitli tedbirler almıştır. Bu yazıda değişen müdahale konsepti birincil kaynaklar üzerinden ele alınacak, değişen konseptin Afrika'ya yansımaları Darfur, Kongo ve Kenya örnekleri üzerinden incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Beginning form the Treaty of Westphalia the international system based on the principles of sovereignty and equality of states. There was no deviation observed about this principles till the end of the Cold War in 1991. In the post-Cold War period the modern international system has taken a unipolar structure for the first time. This structural change was reflected on the concept of sovereignty. Emerging humanitarian crisis made normative and practical changes in international law a mandatory manner. The transformation of the Westphalian system within the framework of liberal values has gained a great importance. Responsibility to Protect doctrine represents a transitional process in this regard. This new interpretation of the concept of sovereignty and humanitarian interveniton brings about changes for the structure and activities of international organizations. African continent experiencing the most severe crisis of the century is the first area of implication for the doctrine. African Union has taken various measures in this direction as a regional organization. This article will discuss the changing concept of intervention through primary resources; reflections of changing concept on Africa will be studied through the cases of Darfur, Democratic Republic of Kongo and Kenya.