Mobil pazarlama uygulamaları ve Ankara'daki kullanıcıların uygulama içi mobil gösterim reklamlarına karşı tutumu
Mobile marketing apps and the atitude of users in Ankara towards mobile display ads in apps
  1. Tez No: 405591
  2. Yazar: FATİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte, birçok alanda olduğu gibi pazarlama alanında da büyük değişimler yaşanmakta ve birçok yeni pazarlama uygulaması ortaya çıkmaktadır. Son yılların en büyük buluşlarından olan internet ve cep telefonları, gelişen teknoloji ile aynı platformlarda kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle de mobil dünya etkin bir pazarlama kanalı haline gelmiştir. Cep telefonları üzerinden internet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber ortaya çıkan mobil gösterim (banner) reklamlar mobil pazarlamanın önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Mobil gösterim reklamlarının yaygınlaşmasına karşın tüketicilerin bu reklamlara karşı tutumlarına dair yapılan geniş çaplı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle tüketicilerin mobil gösterim (banner) reklamlarına karşı tutumlarını incelemek amacıyla Ankara'daki 425 akıllı telefon kullanıcısından anket yoluyla veri toplanarak bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma ile kullanıcıların demografik özelliklerine ve akıllı telefon kullanımlarına göre uygulama içi mobil gösterim reklamlarına karşı gösterdikleri tutumlardaki farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
As in many areas, , many changes happen and many marketing applications emerge with developing technology each day. Internet and mobile phones which are two of the greatest inventions are set into motion in the same platform with developing technology. Mobile display (banner), which emerged wtih widespread usage of internet by mobile phones, came in posession of one of the important instrumentation of mobile marketing. In this way, mobile world has become an effective marketing channel. Despite the widespread use of banner ads, there are no large-scale studies conducted about the attitudes of consumers towards these ads. For this reason, it has been conducted a study through collecting datas by survey from 425 smartphone users in Ankara in order to examine their attitudes toward ads.Smartphone users' attitude differences towards mobile ads in apps according to users' demographics and usage patterns has been demonstrated by this research.