Şirketlerin kendi hisselerini almaları ve satmalarının TTK ve TFRS açısından değerlemesi
Valuation of companies' buying and selling their shares in terms of TCC and TFRS
- Tez No: 405589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YÜNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, yakın geçmişte uygulamaya giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile şirketler için uygulanması mümkün hale gelen kendi hisselerini almaları ve satmaları işleminin çeşitli açılardan ele alınması ve değerlemesine ilişkin esaslar üzerinde durulmuştur. Ayrıca, şirketlerin kendi hisselerini satın almasını ve satmasını etkileyen faktörler, bunun sakıncaları ve hisse senedi geri alım türleri de ele alınmıştır. Çalışmada bunlara ilave olarak, şirketlerin kendi hisselerini almaları ve satmalarının Türk Ticaret Kanunu ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları açısından değerlemesinin yanında konuyla ilgili kanuni düzenlemeler bütün boyutlarıyla açıklanmış, alınan ve satılan bu hisselerin vergilemesine ilişkin sorunlu alanlar ortaya konulmuştur. Çalışma genel hatlarıyla beş bölümden oluşmaktadır. İlk dört bölümde, konuyla ilgili genel bilgiler ve yasal düzenlemeler ayrıntılarıyla ele alınmış, son bölümde ise bu konunun muhasebeleştirilmesi ve vergilemesine dair sorunlu alanlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish Commercial Code which has been newly come into force and examination and valuation of companies' buying and selling their shares which has become applicable for them have been studied. The factors of companies' buying and selling their shares, its drawbacks and stock repurchase types have been examined. In addition to the valuation of companies' buying and selling their shares in terms of Turkish Commercial Code and Turkey Financial Reporting Standards, the regulations relevant to the subject have been explained with all aspects, problem areas in taxation of these bought and sold shares have been revealed. The study consists of five chapters. In the first four chapters, guidelines and regulations about the subject have been discussed in detail; in the last chapter, problem areas in taxation and recognition of the subject have been examined.