Türk kamu yönetiminde performansa dayalı ücretlendirme: Bir kamu üniversitesi için alternatif model denemesi
The performance based salary system in the changing perception of public management
- Tez No: 405608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Performans her alanda farklı şekilde tanımlanmaktadır. Yeni kamu yönetimi anlayışındaki performans tanımı ise salt pragmatist bir anlayışa dayanır. Kısaca; çalışanın ürettiği iş veya ortaya koyduğu ürün performans olarak tanımlanmıştır. Bu tanımdan hareketle geliştirilen performansa dayalı ücret sistemi önümüzdeki dönemde kamu personelinin çalışma hayatında önemli değişiklikler getirecektir. Performansa dayalı ücret sistemi; çalışanın performansı ile alacağı ücret arasında bir bağ kurarak her personelin aylık kazancının başarısına göre belirlenmesini sağlayacaktır. Personelin yetenek ve kapasitesini arttırmaya yönelik bir çalışma olarak performansa dayalı ücret sistemi çok önemli bir adımdır. Hala geleneksel kamu düzeni anlayışı ile çalışmaya devam ettiğimiz için uygulanabilirliği konusunda soru işaretleri olsa da ülkemizde uygulanabileceği ve verimli olacağı kanaatindeyim. Bu araştırma ile yeni kamu yönetimi anlayışının en işlevsel araçlarından olan performansın kamu ücretine yansıması ile meydana gelen değişiklikleri, gelişmeleri ve performansa dayalı ücret sisteminin uygulanabilirliğini incelemek, değerlendirmek ve ölçmek amaçlanmıştır. Yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanılarak oluşturulan bu tez teorik ve istatistiksel bilgilerden oluşmaktadır. Literatür taraması, çalışmanın en önemli araştırma yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Performance is defined differently in every field. The definition of performance in new public management is based on an absolute pragmatist perception. Shortly, the work or product that the employee produce is defined as performance. The performance based salary system which has been developed from this definition will bring important changes to public personnel's work life in the forthcoming term. The performance based salary system will determine the monthly salary of every personnel according to his/her success by making a connection between the employee's performance and the salary s/he is going to earn. The performance based salary system as being a work oriented system is a very crucial step for increasing the talent and capacity of the personnel. Even though there are question marks about the feasibility since we continue to work with the traditional public order, in my opinion it can be applied and will be efficient. With this research, it is aimed to examine, evaluate and measure the feasibility of the performance based salary system and the changes and developments that has occurred with the reflection of the performance which is one of the most functional tools of the perception of new public management on new public salary. This thesis which is generated from domestic and foreign resources includes theoretical and statistical information. Literature review is the most important research method of this study.