Türkiye ve Filistin'de sağlık belirleyicileri konusunda inanç ve tutumlar: Ankara ve Nablus örneği
Beliefs and attitudes regarding determinants of health in Turkey and palestine: The case of Ankara and Nablus
  1. Tez No: 405644
  2. Yazar: WAFAA A. T. MENAWİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırma, Türkiye ve Filistin'de araştırmaya katılan bireylerin sağlığını etkileyen inanç ve tutum faktörlerini, sağlığı geliştirmeye yönelik önlemlerini ve vatandaşların sağlık hizmeti alımını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında Ankara ve Nablus'ta toplam 4100 adet anket dağıtılmıştır. Her iki şehir popülâsyonunun cinsiyet, yaş, eğitim, sağlık durumu, gelir ve son olarak ikamet yeri açısından oranları tespit edilmiş ve örneklem bu oranlar doğrultusunda tabakalandırılmıştır. Anketler Temmuz 2013 ile Mart 2014 tarihleri arasında dağıtılmıştır. Elde edilen veriler SPSS.18 programına girilerek kaydedilmiştir. Verilerin analizinde frekans dağılımı ve betimleme analizi uygulanmıştır. Gösterilen t-test sonuçlarında, sağlığı etkileyen faktörlere, sağlığı geliştirmeye yönelik önlemlere ve vatandaşların sağlık hizmeti alımını etkileyen faktörlere yönelik inanç ve tutumlar ile katılımcıların Türkiye ya da Filistin'de yaşama durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığın bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A comparative study about beliefs and attitudes of the citizens have been surveyed in both Palestine and Turkey regarding determinants of health, to examine what are the factors that affect; health, health promotion and positive continuity between health institutions and citizens. To obtain a representative sample a large community survey was conducted to (4100) citizens as a total in Palestine (Nablus) and Turkey (Ankara). The obtained data was entered into SPSS18,0 program, and then frequency distributions and descriptive analysis were performed.