Soğuk Savaş sonrası Avrupa Birliği - Çin ilişkileri: Tehditler, fırsatlar, öneriler
The European Union - China relations in the Post Cold Rar era: Threats, opportunities, proposals
  1. Tez No: 405645
  2. Yazar: ÖZLEM ZERRİN KEYVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Avrupa ve Çin iki eski medeniyettir. Avrupa ve Çin arasındaki ilişkilerin başlangıcı 1500'lü yıllara dayanmaktadır. Uluslararası sistemin değişen doğası sonucunu takiben; Avrupa ve Çin arasındaki ilişkiler, AB ve Çin arasındaki ilişkilere dönmüştür. 1975 yılında AB ve Çin arasında ilk resmi ilişkiler kurulmuştur. Bu tarihten itibaren de ilişkiler hızla ilerlemiştir. İlişkilerin 30 yıllık değişimi sonrasında AB ve Çin ilişkileri yeni bir noktaya ulaşmıştır. 2004 yılından beri ilişkiler stratejik ortaklık olarak tanımlanmıştır. AB ile Çin ilişkileri, insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi, egemenlik, Tayvan, Tibet, Dalai Lama, Doğu Türkistan, Afrika, Orta Asya, Şanghay İşbirliği Örgütü, ABD, anti-damping önlemleri, silah ambargosu, yabancı doğrudan yatırımlar ve son olarak fikri mülkiyet hakları gibi geniş yelpazedeki birçok meseleyle ilgilenmiştir. İki aktörün bu meselelerle uğraşması anlaşmazlıkları da beraberinde getirmiştir. İlişkiler; siyasi, askeri ve güvenlik, ekonomik ve kültürel anlamda ilerlemiştir. Çok kutuplu dünya düzeninde iki önemli aktörler olarak AB ve Çin farklılıklara rağmen ortak çıkarları paylaşmıştır. Bu çalışmanın temel amacı AB ve Çin ilişkilerinin doğasının anlaşılmasını sağlamak ve anlaşılmasına katkıda bulunmak olmuştur. Bu çalışma da AB ile Çin arasında değişen ilişki ile ilgilenilmiştir.
Özet (Çeviri)
Europe and China are two ancient civiliziations. The beginning of relations between Europe and China dates back to 1500s. Following the conclusion of the changing nature of international system, the relations between Europe and China have turned into the relations between the European Union and China. In 1975, the EU and China established formal diplomatic relationship for the first time. Since then relations between the EU and China have developed fast. After three decades of evolution, the EU and China relations has reached a new milestone. Since 2004, The EU and China relations has been defined as a strategic partnership. The EU relationship with China touches on an exceptionally broad range of issues from human rights, rule of law, democracy, sovereignty, Taiwan, Tibet, Dalai Lama, East Turkestan, Africa, Central Asia, Shanghai Cooperation Organization, The US, arms embargo to anti-dumping measures, foreign direct investment and lastly intellectual property rights. Two actors deal with these issues which have led to intense conflict. Relations flourish in all aspects; political, economic, security and cultural in order to solve these areas of conflict. Since being two important actors in a multipolar world, the EU and China share common interests in spite of differences. The main purpose of this work is to try and contribute to the understanding about the nature of the EU and China relations. This work deals with the changing relationship between the EU and China.