Sheathed ve sheathless intra-aortik balon kateterlerinin vasküler komplikasyonlarının karşılaştırılması
The Comparison of vascular complications of sheathed and sheathless intra-aortic balloon catheters
  1. Tez No: 40567
  2. Yazar: ERKAN KURALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER YÜKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET İskemik kalp hastalıklarının tedavisinde koroner by-pass ameliyatı son 20 yılda oldukça yaygınlaşmıştır. Koroner by-pass öncesi ve sonrasında gelişen düşük debi sendromlarında yeterli inotropiye cevap vermeyen olgularda güçlü bir mekanik destek olan intra-aortik balon konturpulsasyonu da oldukça yaygın kullanıl maktadır. BATA Kalp-Damar Cerrahisi Kliniği“nde Mart 1988-Ocak 1995 yılları arasında 2040 koroner by-pass ameliyatı uygulanan hastalar arasında intra-aortik balon desteğine ihtiyaç duyan 261 olguda, balon kateterine bağlı olarak gelişen kompl ikasyonlar retrospektif olarak incelenmiştir. Kliniğimizde intra-aortik balon kateteri yerleştirilen hastalar iki gruba ayrı Imışt ir. Grup l'deki 118 hastada sheath 1 i Grup 2 ”deki 143 hastada ise sheathless intra-aortik balon katet eri kul lanı Imışt ir. Her iki gruptada balon kateterine bağlı kom pl ikasyonlar in başında bacak iskemisi ve femoral bölgede kanama ve hematom gelmektedir. Parapleji, 1 lak ve abdominal aorta performasyonu, aorta diseksiyonu, enfeksiyon, serebro-vasküler aksedant, mezenter enfaktüsü gibi literatürde belirtilen balon kateterine bağlı diğer komplikasyonlar kliniğimizdeki uygulamalarda saptanmamıştır. Total olarak 261 hastanın 47':sinde C7.183, bacakta iskemi bulguları saptanmıştır. Grup l*de 34 hastada C7.28. 81 2, Grup 2,de ise 13 hastada CX09.93 bacak iskemi bulguları saptanmıştır » Cp
Özet (Çeviri)
SUMMARY Coronary artery by-pass surgery is one of the most frequent ly used therapeutic modalities for the treatment of ischemic heart disease in last 20 years. Intra-aortic balloon counterpulsa tion is the most effective mechanical support for the low cardiac output sendromes which is developed after and before coronary artery by-pass operations. Between march 1988-january 1995 2040 coronary artery by-pass operations with or without valve replacement and aneurysmectomy are performed at the 6ATA Department of Cardiovascular Surgery. The complications of intra-aortic balloon catheters are studied retrospectively in 261 patients that needed intra-aortic balloon support. These patients were divided into the two groups on the hasis of type of intra-aortic balloon catheters» Sheathed balloon catheters had used 118 patients in group i, sheathless balloon catheters has been used in last 143 patients in group 2. Limb ischemia, Heamatoma formation and bleeding from the femoral arteriotomy was the most frequent complications in both groups. In our practice we have not encountered paraplegia, perfo ration of abdominal aorta, iliac and femoral arteries, dissection of aorta, cerebrovascular accedent, mesentery infarction and enfec- tion at the femoral region which is reported in literatures. Limb ischemia finding has found 47 of 261 patients. C/.1S3 We have found limb ischemia findings 34 patients in group 1 C/.28. 81 3, 13 patients in group 2 C7.133. Sheathless intra-aortic balloon catheters has reduced catheter related ischemic complica tions. Abdomi nal aorta, Iliac and Femoral artery anatomy can easily designed during the cardiac catheterisat ion procedure. Suitable artery insertion of sheathless intra-aortic balloon catheters can also more reduced catheters related limb ischemia complications. Performing abdominal aorta, iliac and femoral artery angiog raphy, during the cardiac catheter isat ion is a useful procedure for the reducing ischemic complications of intra-aortic balloon catheters in patients carrying following criterias. aUCritic 07.603 Left Main Coronary artery lesions b3Diffuse atherosclerotic coronary artery lesions c3EF20 mmHg In spite of the absence of above criterias, patients depicting pre-operat i ve claudication, require peripheric angiography during the cardiac catheterization.