Öngerilmeli betonarme köprü kirişinin aktarma süresince deneysel olarak izlenmesi
- Tez No: 75614
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Bu çalışmada, öngerilmeli betonarme köprü kirişlerinin imalat sırasındaki davranışlarının incelenmesi için, ABB - Yapı Merkezi - Adtranz Ortaklığı üstleniciliğinde yapılmakta olan ÎZRAY İzmir Hafif Raylı Sistemine ait, Yapı Merkezi Proje Grubu tarafından projelendirilip Set Betoya Manisa Turgutlu Tesislerinde üretilen prefabrik öngerilmeli viyadük kirişlerinden biri üzerinde iki aşamadan oluşan ölçümler yapılmıştır. İlk aşamada, kirişe öngerilme kuvvetlerinin aktarılması (transfer) sırasında, ikinci aşamada da kirişin nakledilmesi sırasında ölçüm yapılmıştır. Kirişin normal boyuna ve enine donatıları üzerine, farklı yedi kesitte ölçüm yapmaya olanak sağlayacak şekilde yerleştirilen şekil değiştirme ölçerler (Strain - Gauge) vasıtasıyla kiriş, herhangi bir anda belirlenen kesitlerde oluşacak şekil değiştirmelerin kaydedilebilmesini sağlayacak şekilde donatılmıştır. Öncelikle transfer aşamasında, transferden önce ve sonra olmak üzere ölçüm yapılmış, transferin büyük bir kısmının gerçekleşmesiyle ölçümlere son verilmiştir. Transfer sırasında alınan değerler, öngerilme kuvvetlerinde oluşacak ilk kayıpların belirlenmesi amacıyla gerilme değerlerine dönüştürülmüştür. Bunun için, kirişin imalatında kullanılan malzemelerden üç farklı çapta nervürlü donatı üzerinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Malzeme Laboratuvarı'nda yapılan çekme deneyinden elde edilen (a - s) diyagramları yardımıyla, yapılan ölçümler gerilme cinsinden ifade edilerek teorik olarak hesaplanan gerilme değerleriyle kıyaslaması yapılmıştır. Daha sonra, öngerilme kuvvetlerinin kirişin bütününe aktarılmasıyla ikinci aşama ölçümlere geçilmiştir. Bu aşamada, kirişin stok sahasına nakli sırasındaki davranışını incelemek amacıyla; nakil işlemlerinin gerçekleştirilmesi için imal edilen askı yerlerinden vinç vasıtasıyla kiriş kaldırılarak tekrar ölçüm yapılmıştır. Alınan değerler, kirişin imalattan hemen sonra nakil aşamasında karşılaşacağı olumsuz gerilme durumları açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
EXAMINING A PRESTRESSED CONCRETE BRIDGE GIRDER AT TRANSFER STAGE SUMMARY In this study, a prestressed concrete bridge girder is examined during transfer and transportation stages. In the first part of the study, partial losses of prestress force are determined by experimental instruments and compared with theoretical calculations. The beam is a part of light rail transport system named İZRAY, belonging to Municipality of İzmir. It is equipped with 54 prestress tendons (Figure 1 ). > A t- Figure 1. A cross section of beam - Prestress tendons Long line stressing and casting is used during the production of the beam (Figure 2). All tendons were used in a straight position so there would be no transverse forces on the concrete. But in this case the beam was subject to a moment at each end with constant eccentricity, as well as total axial force. For reducing the amount of moment at each end, as it is seen in the Figure 1 some of those tendons were designed without tension to decrease the total axial load. This is achieved by preventing the cables from bonding to concrete near the ends of the span. In order to accomplish this, those cables are enclosed in plastic tubes. The number of these sheathed tendons are reduced sysmmatically through the beam. Along the mid-section, tendons are allunder tension. In the figure below (Figure 3), composition of sheated tendons is shown. Figure 2. Long-line stressing and casting I I 1 4 û r J _t_i__ Figure 3. Placement of sheathed tendons Usage of sheathed tendons causes the variation of prestress force along the beam. So there becomes different moments in different parts formed by the prestress force. In this study, all these different sections are considered with these differences in inertia, tendon axis, moments and section areas. In order to get data from required parts of the beam, it is equipped with 56 strain gauges (measuring unit deflection) at given sections. Two types of strain gauges, having %2 deflection ratio and 120 ohm resistance, are used. 0 14 hoops and 0 16 longitudinal deformed rebars are equipped with 10 mm strain gauges, (MO longitudinal steel is equipped with 5 mm strain gauges All of these rebars are normal reinforcements of the beam. Before casting, cables of these strain gauges are collected in certain places by a collector PVC pipe and after concrete casted. thev are taken from these boxes out. In Figure 5, a sample of strain gauge application at section ©-© is given.Figure 4. Moment variation of prestress tendons > < \ \ / / Figure 5. Section ©-©, strain gauge application All sections which strain gauges are placed, are shown in the below figure.Figure 6. The beam and strain gauge sections A strain gauge is constructed by bonding an electric resistance wire to an electrical insulation base and attaching gauge leads. The strain, generated in specimen is relayed through the base to the wire, where expansion occurs. As a result, a variation in resistance becomes. This variation is proportional to strain. This esistance is very small and Wheatstone bridge circuit is used to convert it to voltage output. e : unit deflection AL AR/R R : gauge resistance L K AR : resistance variation K : gauge factor The strain gauge is connected to a strainmeter which provides the Wheatstone bridge circuit and exciting input voltage. In this study, a 50 channel switch box is used in order to collect strain gauge cables and provide Wheatstone bridge circuit. Switch box transports the voltage variation, which is produced by the bridge circuit, to the Data Logger. Being evaluated by Data Logger, the data from strain gauges are recorded in strain form. These records are converted to stress values by using the (a-e) diagrams of deformed rebars. According to accomplish this, reinforcement bar samples which are the parts of rebars used in the beam are examined in the Material Laboratories of Istanbul Technical University. Results of the tension tests are considered inevaluating the recordings. All of these bars are equipped with suitable strain gauges and the procedure of getting strain values from the bars of the beam, is repeated for the samples during tension tests. Considering that the rebars of beam will not exceed the elastic limit, (a-s) diagrams of rebars are used within the elastic part. The stress values evaluated from (a-e) diagrams of rebars helps us to examine the behaviour of the beam by the transfer process. Newly formed diagrams are used to get maximum stresses and these peak values are important for critic sections. Theoretical values includes not only the stresses of certain sections but also the partial loss of prestress force as well. These losses can be grouped into two categories. First category is those that occur immediately during construction of the member and second is those that occur over an extended period of time. The prestress force may be immediately reduced by losses due to friction, anchorage slip and elastic shortening of the concrete. As time passes, the force reduces further, at first rapidly but then slowly, because of length changes resulting from shrinkage and creep of the concrete, and relaxation of the steel. The prestress force which is applied after transfer process, is the largest force that will act on the steel tendon during the life of the beam and because of this, transfer operation may be thought as a performance test for tendons. In this study, losses of elatic shortening, creep, shrinkage of concrete and relaxation of steel are calculated and put into the comparison. Theoretical values which are calculated are modified with these loss ratios. At the end of this first part of the study comparison between the values from strain gauges and from the theoretical calculations is made. In the second part of the study, beam is lifted up from the supports to provide the conditions which the beam carries its dead weight. This study represented the negative effects for the beam, occurs when a prestressed and prefabnc concrete beam is transported to the construction area. So, the beam is examined along the transportation process.